skip to Main Content

גידול סמים

גידול, ייצור או הפקה של סמים הינו אחת מעבירת החמורות בפקודת הסמים, אשר נושאת בחובה עונש מאסר של עד 20 שנה. הסיבה לכך היא התפיסה של המחוקק בישראל ועל פיה כל עבירת סמים מבוססת על גידול, ייצור או הפקה של הסם בתחילתה.

עבירת גידול סמים - ענישה


בפועל, הענישה בבתי המשפט משתנה, ותלויה רבות באופי הגידול, מהות המגדל, התחכום שבמעשה, ועוד נסיבות שונות ורבות.

ניתן לראות שוני רב בפסיקה בעניין מורשעים בעבירות של גידול סמים, בין ענישה מקלה, ובין ענישה של תקופות מאסר משמעותיות.
מעבר לכך כמובן כי גם בעבירות של גידול ייצור והפקת סמים יש משמעות רבה למהלכי החיפוש, קיום צווים על פי חוק ועוד.
עו"ד איתמר צור כותב אודות עבירת גידול הסמים, מרכיבה, והענישה לצידה.

 

עורך דין פלילי מומחה בעבירות גידול סמים - איתמר צור


עניינה של עבירת גידול הסמים הוא השלב שבו מיוצר החומר בפועל ושלבי הכנתו. העבירה מוגדרת בסעיף 6 לפקודת הסמים ונקרא בפועל "ייצור הכנה והפקה"

"ייצור, הכנה והפקה", סעיף 6 לפקודת הסמים המסוכנים:

לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברישיון מאת המנהל. העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977"

מכאן ניתן ללמוד כי המחוקק התייחס לכל אותם השלבים אשר מאפשרים לאחר מכן שימוש, סחר ואספקת הסמים לאחרים.

נתון משמעותי נוסף הוא כי המחוק לא הבדיל בין סוגי סמים שונים, ומהלכי הפקה ייחודיים. אין כל פירוט או הבדל בין גידול של סם מסוג מריחואנה, ובין ייצור סמים כימיים וסינטטים כגון MDMA.

שימו לב כי בניגוד לכך, החזקת סמים לצריכה עצמית אשר הענישה בגינה יכולה להגיע עד 3 שנות מאסר, הרי וגידול סמים אינו נבדל מסחר, וייבוא, והענישה בגין עבירה זו הינה עד 20 שנות מאסר.

אם גידלתי לעצמי בלבד? איך אין הבדל?


ייצור סמים סינתטיים הינו מהלך שכמעט תמיד עומדת מאחוריו הרצן לרווח כלכלי. אולם, גידול של כמות קטנה של מריחואנה, יכול להיות בהחלט רצון של אדם לגדל את מה שהוא מתכוון לעשן או לצרוך מבלי להיות מעורב עם סוחרי סמים.

מהו ייצור והפקה של סמים מסוכנים?


חרף האמור לעיל, הרי והמחוקק לא טרח להבדיל בין סמים כימיים, כגון MDMA, קוקאין, lsd, מתאמפטמין, ועוד, לבין גידול או הפקה של חומר פעיל מתוך עלים של של מריחואנה, קנביס, וחשיש.

תפיסה זו מובילה לאישומים חמורים, ומהווה דוגמה לתפיסה משפטית של המחוקק שאינה נכונה, ומוליכה להחמרה ייתרה כנגד מי שמגדל עציץ מריחואנה לשימושו העצמי למשל, אל מול אדם אשר מקים בביתו מפעל להפקת LSD, לייצור של כמות גדולה, הפצה ועשיית רווח כלכלי למשל.

אותו אדם המגדל שתיל, עובר על אותה עבירה עליה עובר היצרן המקצועי אשר מפיק גבישי MDMA למכירה.

ענישה משתנה - על פי מהי נקבעת?


עבירת גידול סמים היא עבירה שיש לצידה ענישה משתנה מאד, ואשר נקבעת רבות על פי הנסיבות הייחודיות של מי שגידל את הסמים, סיכויי השיקום שלו, והתנהלותו במהלך ניהול התיק.
מהלכים נכונים אל מול בית המשפט, הצגת הליכי שיקום ושינוי יכולים להוביל לענישה אשר אינה חמורה כלל, ואף לעיתים צופה פני עתיד בלבד, כמאסר על תנאי, או אפילו ללא הרשעה. שימו לב לבחור עורך דין פלילי מומחה בניהול וייצוג בתיקי סמים על מנת שיוליך אתכם בבטחה אל תוצאיה מיטבית. על עורך הדין הפלילי לפעול על מנת למקד את התיק ראשית בבעיות ראיתיות אשר קיימות בתיק על מנת להפחית מחומרתו ואולי אף לבטלו.

במקרה בו יורשע אדם בעבירת גידול הרי ויש חשיבות עצומה למהלכי שיקום אל מול שירות המבחן, והצגתם כראוי לבית המשפט. זו הדרך הנכונה על מנת להבדיל את המקרה שלכם אל מול סוחרי סמים מקצועיים אשר גידלו סמים למטרות סחר, ולהרחיק אותכם ככל הניתן מתמונה זו.

לדוגמא- הצלחה של משרד עורך דין פלילי איתמר צור - כך למשל לקוח של משרדו של עורך דין פלילי איתמר צור נתפס לאחר שגידל כ 2 קילוגרם של מריחואנה בחצר ביתו.  מתחם הענישה שנקבע בגין עבירה כזאת הינו מתחיל בעבודות שירות ועד למאסר של ממש מאחורי סורג ובריח. לאחר ניהול של ההליך בצורה מיטבית, ודיונים רבים , הוטל על לקוח המשרד עונש של מאסר על תנאי, ושעות של"צ- שירות לתועלת הציבור בלבד.

 

לפסקי דין בנושא לחץ כאן - גידול מעל קילו מאסר על תנאי / גידול 2 קילו סמים שלצ בלבדענישה חמורה - מדוע?


בעוד שהחזקה לצריכה עצמית מהווה פגיעה פוטנציאלית באדם עצמו, גידול סמים, או ייצור סמים, הינו השלב הראשון להפצת הסם הלאה, ומאפשר שימוש ופגיעה מהסם בציבור הרחב.
לכן הענישה החמורה שנושאת עמה העבירה הנ"ל.

מה היא המשמעות של דרך הגידול והאמצעים שנתפסו על הענישה?


שימו לב כי לכל נתון יש משמעות- אופי הגידול, כמות הסמים, התחכום שבייצור הסמים, על מנת להוביל את התיק במסלול של חומרה ייתרה או לשוות לו מראה קל יותר.
אין דין מי שגידל עציץ בלבד, כדין מי שהחזיק מעבדה מתוחכמת בביתו, ובה קילוגרמים רבים, מלאה במוצרים ובחומרים ייחודיים המעידים על מקצוענות.
גידול בבית הינו יקר יותר, מצריך השקעה גדולה יותר במוצרי גידול, מנורות, מאווררים, מיזוג אויר אשר צורך חשמל, ומניב תוצאות טובות יותר באיכות הסמים המיוצרים.
על כן מי שמגדל בתוך בתים המיועדים לכך, ייחשב כבעל "מיזם" מקצועני יותר, והענישה בעניינו תהיה מחמירה יותר.
זאת לעומת מיד שמגדל מספר צמחים בשדה פתוח.
למרות זאת, גם מי שנתפס כשברשותו מעבדה מתוחכמת, אל יאמר נואש, בעזרת התנהלות נכונה ניתן לסיים את ההליך בענישה מקלה.

גידול קאנביס

מה קורה למי שמגדל סמים והוא בעל אישור לקנאביס רפואי?


גם אם יש לכם אישור לקנאביס רפואי, עליכם לרכוש אותו על פי הכמות שבהיתר, ומספקים מורשים בלבד.
על פי פקודת הסמים, אין כל שינוי בעמדה העונשית כלפי מי שגידל סמים ויש בידו היתר לשימוש בקנאביס רפואי.
עם זאת, שימו לב כי התנהלות נכונה אל מול בית המשפט ויחידת התביעות יכולים להביא לענישה מקלה, אם תצליחו לשכנע את בית המשפט כי גידול הסם היה למטרה של צריכה עצמית של החולה אשר יש בידו רישיון.
אין זה אומר כי יהיה בידכם פטור מענישה, אך ניתן להקל עליה בצורה ניכרת.
פנו לעורך דין המומחה בעבירות סמים לייעוץ משפטי בעניין זה על מנת לנהל את משפטכם או את החקירה בצורה זהירה ונכונה, ולהגיע לתוצאה טובה בסופו של יום.

גידול סמים ביתי על מנת לא לרכוש מסוחרי סמים - האם ניתן לטעון טענה זו להקלה בעונש?


למרות שהיינו מצפים שהמדינה תעודד גידול ביתי, אשר אינו מזיק לאיש, במקום לשלם ולהתרועע עם סוחרי סמים, הרי ולא כך הדבר.
כיום, מי שמחזיק ברשותו פחות מהכמות הנחשבת כעוברת צריכה עצמית- 15 גרם מריחואנה, לא יואשם בפלילים, אלא יועבר למסלול של קנס מנהלי, בפעמים הראשונות.
לעומת זאת, מי שגידל בביתו צמח קטן במשקל זה, יואשם בעבירת גידול סמים.

תפסו כמות סמים גדולה, אבל הרוב גבעולים, אדמה ועלים לא שימושיים, מה עושים?


על פי הפסיקה בתי המשפט אינם מתחשבים בהפרדה בין כל חלקי העציץ או העציצים.
כך למשל, לקוח המשרד נתפס כשברשותו עציץ במשקל מעל לקילוגרם (להעלות פסק דין), אשר היה ברור כי חלקיו הרבים אשר אינם משמשים כלל לייצור הסם עצמו נחשבו במשקל הגדול מאד של העציץ.

לאחר מיצוי החקירה שכנע עורך דין פלילי איתמר צור את התביעה להגיש את כתב האישום בעבירה של החזקת סמים בלבד, בשל נסיבות ייחודיות.
לבסוף בשל טענות שונות, הצליח עורך דין פלילי איתמר צור לסיים את ההליך הפלילי בענישה של מאסר על תנאי בלבד.
חשוב מאד כי עורך דין פלילי מקצועי יבדוק האם ניתן לבקש שקילה מחודשת של הסמים שנתפסו, כאשר במקרים מסוימים ניתן לצמצם את המשקל אשר ברשות המשטרה, עד לכמות של 50 אחוז בלבד.

מה היא הענישה בפועל בבית המשפט למי שנתפס מגדל סמים?


בישראל העונשים הכתובים בחוק הם עונשים מקסימליים. לכן, מהלכים נכונים, עבודה טובה אל מול שירות מבחן והליך שיקומי ראוי, כמו גם ניהול סכונים מחושב, וניצול כל פרצה הקיימת בתיק , ובראיות, יכולה להוביל לענישה מאד מקלה.

עורך דין פלילי המתמחה בעבירות סמים


ייעוץ משפטי לפני חקירה, וייצוג משפטי ראוי הינו קריטי עבורכם במקרה בו זומנתם לחקירה בגין עבירות סמים.

עורך דין פלילי איתמר צור מומחה בעבירות סמים מכל הסוגים קלים ומורכבים.
משרד עורכי דין פלילי איתמר צור מייצג בעבירות של החזקת סמים לצריכה עצמית, החזקת סמים שלא לשימוש עצמי, סחר בסמים, אספקת סמים, תיווך לסחר בסמים, הדחת קטין לשימוש בסמים, ייבוא סמים, וגידול סמים, החזקת כלים לייצור סמים, ועבירות סמים נוספות.

התייעצות עם עורך דין פלילי עוד בשלב החקירה


כפי שראיתם, לגרסה הנמסרת למשטרה משמעות גדולה בהמשך הדרך.
זכרו לא למסור מידע מיותר, ולא "להתייעץ עם השוטרים", שאינם חברים שלכם ומטרתם היא להפליל אותכם.
פנו מיד לעורך דין פלילי מקצועי מיומן ונאמן.

 

פנו לייעוץ ולייצוג משפטי מקצועי ואישי, עורך דין פלילי איתמר צור – 050-7246247