skip to Main Content

החזקת סמים לצריכה עצמית

לפי חוק, סמים מסוכנים אשר מוגדרים ככאלה על פי פקודת הסמים אסורים להחזקה ללא אישור. על פי פקודת הסמים המסוכנים ניתן לראות שהמחוקק ביצע הפרדה משמעותית ביותר בין החזקת סמים לצריכה עצמית ובין החזקת סמים שלא לצריכה עצמית למטרות סחר בסמים, אספקת סמים לאחר, ייצוא סמים ועוד.
עורך דין פלילי איתמר צור המתמחה בייצוג בעבירות סמים מסביר על עבירת החזקת סם לצריכה עצמית, וכיצד ניתן להתמודד עמה בצורה המיטבית.

כמויות סמים הנחשבות כעבירת החזקת סמים לצריכה עצמית


החלוקה על פיה ייחשב אדם כי החזיק סם לצריכה עצמית או שלא לצריכה עצמית תהיה על פי הכמות הקבועה בפקודת הסמים המסוכנים.

לא עברתם את הכמות- מדובר על צריכה עצמית.

עברתם את הכמות הזאת? ההחזקה תחשב שלא לצריכה עצמית.

הרעיון הוא כי אדם לא יחזיק מעל כמות מסוימת לצריכתו העצמית. במציאות, ניתן להפריך את החזקה הנ"ל, ואולם עליכם לעשות זאת על פי טענות ריאתיות ומשפטיות.

דוגמאות לסמים בצריכה עצמית


כאן תראו דוגמא למספר סמים מוכרים והכמויות אשר עד אליהן תחשב החזקת סמים לצריכה עצמית.

הסם

- מריחואנה, קנביס, גראס, חשיש, ג'ראס - 15 גרם

- אופיום - 15 גרם

- lsd - עד 3 יחידות ("בולים למשל)

- קוקאין - 0.3 גרם

- הירואין - 0.3 גרם

- מתדון (משמש כתחליף למכורים לסמים) - 0.15 גרם

- קריסטל מת' (מתאמפטמין)  - 0.2 גרם

- מורפים (מורפיום) - 0.3

 

אחזקת סמים לצריכה עצמית - כל מה שצריך לדעת


מדובר כאמור בחזקה משפטית, הניתנת לסתירה.

אם הואשמתם בעבירת החזקת סמים לצריכה עצמית, אסור להתייאש, ועליכם לפנות לייעוץ משפטי לפני חקירה מקצועי על מנת לבחון את נסיבות המקרה כדי לראות אם ניתן להוכיח כי הכמות שהוחזקה הייתה לצריכה עצמית בלבד, על מנת לשנות את סעיפי האישום.

חקירה משטרתית לאחר החזקת סמים לצריכה עצמית


שימו לב כי יש משמעות גדולה לגרסת החשוד, אשר נתפסו אצלו סמים, החל מהרגע הראשון. חשוד אשר מוסר גרסה רציפה וקוהרנטית לגבי אופן החזקת הסמים, יכול להיעזר בגרסה זו בהמשך הדרך.

לכן נדרשת חיבה משפטית נכונה על פני נסיבות המקרה בכל חקירה משטרתית.

גרסה שנמסרת מהתחלה ומסבירה את החזקת הסמים, יכולה להקל בהמשך על ההליך המשפטי על מנת לסיים את התיק בצורה מיטבית.

דוגמא להחזקת סמים לצריכה עצמית: החזקת 5 גרם קוקאין


אדם אשר נעצר בגין עונש החזקת סמים לצריכה עצמית, כאשר ברשותו 5 גרם קוקאין. האדם מספר שהוא קנה לקראת מסיבה עבורו ועבור חבריו, כך שלכאורה, ובעיני עצמו, אין מדובר בסוחר סמים, אלא בהתארגנות "חברית" ואולם הרי ועל פי החוק מדובר בסחר ואספקה לכל דבר, שענישה חמורה בצידה.

בנסיבות העניין, כאשר לצערו נתפס כשברשותו 5 גרם כאמור, היה ביכולתו לבחור באחת משלוש דרכים:

  • שמירה על זכות השתיקה

  • מסירת גרסה כי אכן החזיק בסם, אבל "בסך הכול ארגן לחבריו ולו"

  • מסירת גרסה אשר מסבירה כי כל החזקת הסמים לצריכה עצמית ולהסביר כי הסמים משמשים אותו לאורך תקופה ארוכה ואותו בלבד


במקרה שכזה, הסבר על "התארגנות" תמימה עבור חברים תוביל להגשת כתב אישום חמור בגין החזקה שלא לצריכה עצמית וסחר בסמים.

שמירה על זכות השתיקה, תשאיר את החזקה המשפטית בעניין החזקה שלא לצריכה עצמית ויוגש כנגדו כתב אישום בגין החזקת סם שלא לצריכה עצמית.

מסירת גרסה המסבירה כי הסמים הוחזקו עבורו בלבד, תוך הסבר על שימוש תכוף בסם, יכול ויביא למחיקת הסעיף של החזקה שלא לצריכה עצמית. מובן כי הדבר אינו פשוט ותלוי בנתונים נוספים, אבל כאן יש דוגמא להתנהלות משפטית טקטית נכונה.

כיצד מחושבת כמות הסם?


הכמויות המחושבות בטבלה הינן כמויות נטו ועל המשטרה לשלוח את הסמים למעבדה במטא"ר (המטה הארצי) שם מופרד החומר שאינו סם, ומה שנשקל בפועל הוא הסם נטו. כך למשל במקרה של מריחואנה, שנתפס בעציץ, אמורה המשטרה להפריד בין החומרים שאינם סמים כגון אדמה וגבעולים. בפועל, לא תמיד הדבר נעשה, וזהו חלק מתפקידו של עורך דין פלילי אשר יבקש לבצע שקילה חוזרת, ולשים לב להבדלים.

במקרה של החזקת סמים לצריכה עצמית, כגון קוקאין, המשטרה תבדוק מהו החומר הפעיל, ואולם במקרים שבהם הסם עורבב עם חומרים אחרים על מנת להפיק כמות גדולה יותר, לא תהיה הפרדה בחישוב המעבדה המשטרתית.

האם החזקת סמים לצריכה עצמית תחשב רק על פי הכמות שנתפסה?


שימו לב, כי החזקת סמים לצריכה עצמית בכמות המתאימה לפי החוק יכולה להיחשב גם כהחזקה שלא לצריכה עצמית. מתי זה יכול לקרות?

כאשר אדם נתפס עם כמות סמים קטנה, אך נסיבות המקרה מראות על פי התביעה שהחזקה הייתה למטרה של מכירה, מסירה או הפצה, הרי ויתכן והוא יואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית.

לדוגמא, החזקת 5 גרם חשיש שנתפסה אצל אדם, אשר התכוון להעבירו לאחר על פי הנסיבות. שימו לב כי הכמויות של סמים מסוג קוקאין למשל אשר נחשבות בתור החזקת סמים ךצריכה עצמית הינן כל כך קטנות, עד כי כמעט אין כמות שאדם יחזיק אשר מבחינת הפקודה תחשב לצריכה עצמית. במקרה זה, גרם קוקאין אשר הוא יחידת הכמות המקובלת בקניית סם זה, נחשב כבר ככמות העולה על כמות לצריכה עצמית.

החזקה שלא לצריכה עצמית


החזקת סמים שלא לצריכה עצמית הינה עבירה חמורה, וכאמור נמדדת על פי הכמות העוברת את הרשום בפקודת הסמים המסוכנים.

אם החזקתי סמים לשימוש עצמי בכמות העוברת את הכמות הנחשבת לכזו לצריכה עצמית האם אין מה לעשות?

בעבירת החזקת סם שלא לצריכה עצמית ניתן להוכיח כי הסמים היו לצריכה עצמית בלבד למרות הכמות הגדולה!

החזקת סמים לצריכה עצמית- ענישה


הענישה הצפויה בגין עברות של החזקת סמים כתובה בפקודת הסמים.

עבירת החזקת סמים לצריכה עצמית היא עבירה שלצידה עד 3 שנות מאסר.

עבירת החזקת סמים שלא לצריכה עצמית היא עבירה שלצידה עונש של עד 20 שנות מאסר (בדומה לסחר בסמים, ייבוא סמים, גידול סמים).

לצד עבירה זו ניתן להורות על קנסות כבדים, שלילת רישיון נהיגה, וחילוט רכוש אשר שימש לביצוע עבירות הסמים.

האם אקבל על החזקה של 20 גרם מריחואנה 20 שנה?


בהחלט לא. עונשים אלה הינם עונשי מקסימום, ובתי המשפט לא גוזרים אותם על עבירות אלה בנקל או בכלל. בדרך כלל בתי המשפט מתייחסים לכל אדם ומקרה לפי הנסיבות הפרטניות שלו. כך למשל, אדם צעיר ללא עבר פלילי אשר הורשע בעבירה של החזקת מריחואנה בכמות העולה קצת על הכמות הנחשבת לצריכה עצמית, יכולה להסתיים בענישה קלה מאד בהתנהלות נכונה. לעומת זאת החזקת סמים לצריכה עצמית על ידי מישהו בעל עבר פלילי מכביד בתחום הסמים יכולה להסתיים בענישה מכבידה.

חשוב לדעת כי בעבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית הדבר נכון אף יותר. לדוגמא לקוח המשרד החזיק ברכבו 500 גרם מריחואנה, כמות גדולה ביותר, אך ניהול ההליך בצורה משפטית נכונה, הוביל לענישה של שעות שירות לתועלת הציבור ומאסר על תנאי בלבד. לצפייה בפסק הדין.

עורך דין מקצועי המתמחה בעבירות סמים


ייעוץ משפטי לפני חקירה, וייצוג משפטי ראוי הינו קריטי עבורכם במקרה בו זומנתם לחקירה בגין עבירות סמים. עורך דין פלילי איתמר צור מומחה בעבירות סמים מכל הסוגים קלים ומורכבים, הוא מייצג בעבירות של החזקת סמים לצריכה עצמית, החזקת סמים שלא לשימוש עצמי, סחר בסמים, אספקת סמים, תיווך לסחר בסמים, הדחת קטין לשימוש בסמים, ייבוא סמים, וגידול סמים, החזקת כלים לייצור סמים, ועבדות סמים נוספות.

התייעצות עם עורך דין עוד בשלב החקירה


כפי שראיתם, לגרסה הנמסרת למשטרה משמעות גדולה בהמשך הדרך. זכרו לא למסור מידע מיותר, ולא "להתייעץ עם השוטרים", שאינם חברים שלכם ומטרתם היא להפליל אותכם בגין החזקת סמים לצריכה עצמית. פנו מיד לעורך דין פלילי מקצועי מיומן ונאמן.

לייעוץ 050-7246247 - עו"ד איתמר צור