skip to Main Content

עורך דין אלימות במשפחה - מתי הוא דרוש ומדוע?

אלימות במשפחה היא לא רק תופעה מצערת, אלא גם מצב מורכב למדי. מדובר בעבירות שבהן הצדדים לעבירה נמצאים לרוב באופן יום יומי ביחד. זו לא עברה חד פעמית ולא פשוט "להפריד כוחות". גם ברמה המשפטית, הטיפול במקרים כאלה איננו פשוט, מסיבות שנסביר בהמשך. לעתים, נדרש סיוע של עורך דין אלימות במשפחה, לשם ייעוץ וייצוג בבית המשפט. זו היא סקירה קצרה על הנושא:

העברות שבהן מדובר


המונח אלימות במשפחה מתייחס בעיקר למצבים של תקיפה. זו עשויה להיות אלימות נפשית, פיזית, מילולית, כספית, מינית או שילובים של כל אלה. לעתים אלימות מצד שני בני הזוג ולעתים רק מאחד. כאשר מדובר בתקיפה פיזית, בוודאי יש כאן עבירה חד משמעית. גם איומים הם סוג של אלימות מילולית. הם עשויים להיחשב כעברה, גם אם האיום לא מומש. אלימות במשפחה עשויה להתבטא בעוד מגוון אופנים מיוחדים. כניסה בלתי מורשת לנכס, היא בין העברות שעשויות להמחיש זאת. כך גם תקיפת קטין או עבירה על החוק למניעת הטרדה מאיימת.

ההליך המשפטי עצמו כולל שלבים רבים. בית המשפט יכול להטיל על אדם צו הרחקה או צו הגנה לאורך ההליך כולו או חלקו - בהקשר אלימות במשפחה, אלה הם כלים משפטיים אשר יכולים לסייע במקרים מסוימים. בעיקר כאשר אין שיתוף פעולה מצד הגורם האלים. הוא עשוי לחייב את התוקף להתרחק מהקורבן, לאסור עליו למנוע מהקורבן שימוש בנכס מסוים ועוד.

מה בית המשפט יכול לעשות


כאשר מקרים כאלה מגיעים לבית המשפט, ההליך המשפטי הינו מורכב וכולל שלבים רבים. בתחומו יש לבית המשפט כלים רבים כנגד מי שהורשע בעבירות אלימות במשפחה:

  • תקופת מבחן בכפוף להליך טיפולי והמלצת שירות מבחן - תקופת מבחן לבן הזוג האלים, בה הוא אמור לשפר את גישתו וכמובן, להימנע מאלימות.

  • פיצויים - בית המשפט עשוי לחייב גם בתשלום פיצויים לנפגעי האלימות.

  • ענישה בדרך של עבודות שירות.

  • מאסר מאחורי סורג ובריח.


אפשרות המאסר


מאסר היא כמובן אפשרות קיצונית למדי, אך לעתים זהו חלק מגזר הדין. תקיפה סתם (ללא חבלה) יכולה להביא לעונש של עד שנתיים מאסר בפועל או שלוש שנים במקרה של גרימת חבלה. תקיפת בן משפחה תתבטא בעונשים כפולים, באותן הנסיבות. כלומר 4 שנים ו-6 שנים, בהתאמה. אם מדובר על הטרדה מינית חמורה או עבירות מין, העונש עשוי להיות עד עשרים שנה בכלא. כאשר מדובר בתקיפת קטינים או חסרי ישע, ישנה ענישה מחמירה במיוחד, גם במקרים שבהם התוקף היה אחראי על הקטין. בין אם זו אחריות לגבי שלומו, מחייתו, חינוכו או בריאותו.

עוד כמה נקודות חשובות


נושא האלימות במשפחה הוא נושא רחב. חשוב להבין שהדרך שבה מצוי מי שעומד כנגדו רישום פלילי של אלימות במשפחה היא ארוכה ומורכבת. יש אפשרויות רבות להגיע לתוצאות טובות בלא רכיבי מאסר בפועל גם בתיקים מורכבים.

כמה נקודות נוספות שכדאי להבהיר לגביו, הן :

  • אלימות כלכלית - המונח "אלימות כלכלית" אולי מעט לא ברור. מדובר על מגוון רחב של התנהגויות אלימות, אשר קשורות לכסף ולשליטה בו. למשל מניעת עבודה מחוץ לבית או מצב שבו אחד מבני הזוג שולט בלעדית בחשבון בנק משותף ומונע גישה אליו בכוונה.

  • לא קל להוכיח - עבירות בתוך המשפחה מתרחשות בדרך כלל במקומות פרטיים סגורים. לרוב, אין שם עדים או מצלמות אבטחה, אשר עשויים לסייע להבהיר את התמונה. היבט זה בוודאי מסבך את הענייניים, כאשר הדברים מגיעים לחקירת משטרה או לבית משפט.

  • לא רק גברים אלימים - אלימות במשפחה היא בהחלט לא רק או בעיקר, מצד גברים כלפי נשים. מחקרים רבים הוכיחו, שמקרים אלה מתפלגים באופן שווה למדי בין גברים לנשים ושישנה בהחלט גם תופעה רחבה, של אלימות נשים כלפי גברים ואפילו ילדים. אלא שהחברה שבה אנו חיים לא מעודדת גברים לדבר על כך או להתלונן אלא להיפך. לכן, נפוץ הרושם המוטעה, שאלימות מצד נשים היא נדירה. למעשה, גבר שחווה אלימות מצד בת זוגו, נמצא במצב מורכב הרבה יותר מאישה, מבחינת ההגנה שאמורים לספק לו המשטרה ובתי המשפט.

  • תחום מתפתח - החקיקה בנושא האלימות במשפחה מתפתחת ומשתנה בהתמדה. במהלך חודש יוני 2022 למשל, עלה לכותרת תיקון לחוק למניעת אלימות במשפחה, לפיו ניתן (בנסיבות מסוימות) לחייב תוקפים לקבל טיפול. זאת (וכאן החידוש), גם אם הם מתנגדים לכך.


עורך דין אלימות במשפחה


עורך דין אלימות במשפחה יוכל לסייע לכם במצבים כאלה, בייעוץ, במצב של חקירה במשטרה, מול בית המשפט ועוד. עורך דין כזה חייב להיות בעל רגישות לאנשים, לאור המורכבות הרבה של מצבים מסוג זה וההשלכות האישיות הכבדות. לא מתאים כאן להיות "ששים לקרב" ולהליכה לבית המשפט, במיוחד אם מעורבים במקרה ילדים. אם כי לעתים אין ברירה. למעשה, היכן שניתן לשקם את היחסים, לקדם אופציות טיפוליות וכדומה, הדבר נתפס כעדיף, גם על ידי בית המשפט. במקרים מסוימים, ניתן לבטל כתב אישום בנושא אלימות במשפחה. במקרים אחרים, עורך הדין יוכל לסייע לכם לקבל את גזר הדין הקל ביותר והטוב ביותר עבורכם. כמובן, דבר אינו מובטח מבחינה זו. אך מה שברור, הוא שהתמודדות עם מצב כזה ללא עורך דין, איננה רעיון טוב.