skip to Main Content

עורך דין אלימות במשפחה - מתי הוא דרוש ומדוע?

אלימות בתוך המשפחה היא לא רק תופעה מצערת, אלא גם מצב מורכב למדי מפני שלרוב מדובר בעבירות שבהן הצדדים לעבירה נמצאים לרוב באופן יום יומי ביחד. חשוב לדעת כי זו לא עברה חד פעמית ולא פשוט "להפריד כוחות" בין הגורמים, אלא עבירה המתמשכת על פני תקופת זמן ארוככה. גם ברמה המשפטית, הטיפול במקרים כאלה איננו פשוט, מסיבות שנסביר בהמשך. לכן לעתים, נדרש סיוע עורך דין אלימות במשפחה, לשם ייעוץ וייצוג בבית המשפט. זו היא סקירה קצרה על הנושא.

עורך דין אלימות במשפחה: סוג העברות


המונח אלימות במשפחה מתייחס בעיקר למצבי תקיפה- אלימות נפשית, פיזית, מילולית, כספית, מינית או שילובים של כל אלה. לעתים התקיפה היא אלימות מצד שני בני הזוג ולעתים רק מאחד. כאשר מדובר בתקיפה פיזית, בוודאי יש כאן עבירה חד משמעית, אך גם איומים הם סוג של אלימות מילולית. אלימות זו עשויה להיחשב כעברה, גם אם האיום לא מומש. אלימות עשויה להתבטא בעוד מגוון אופנים מיוחדים כמו כניסה בלתי מורשת לנכס, תקיפת קטין או עבירה על החוק למניעת הטרדה מאיימת.

כאשר מעוניינים להתלונן על מקרה זה באמצעות עורך דין אלימות במשפחה, ההליך המשפטי עצמו כולל שלבים רבים. בית המשפט יכול להטיל על אדם צו הרחקה או צו הגנה לאורך ההליך כולו או חלקו- אלה הם כלים משפטיים אשר יכולים לסייע במקרים מסוימים. זאת בעיקר כאשר אין שיתוף פעולה מצד הגורם האלים. בית המשפט אף עשוי לחייב את התוקף להתרחק מהקורבן, לאסור עליו למנוע מהקורבן שימוש בנכס מסוים ועוד.

ההליך המשפטי בעזרת עורך דין אלימות במשפחה


כאשר מקרים כאלה מגיעים לבית המשפט, ההליך המשפטי הינו מורכב וכולל שלבים רבים ולכן המתלוננים זקוקים לעזרת עורך דין אלימות במשפחה. לבית המשפט יש כלים רבים כנגד מי שהורשע בעבירות אלימות בתוך המשפחה, הכוללים:

  • תקופת מבחן בכפוף להליך טיפולי והמלצת שירות מבחן - תקופת מבחן לבן הזוג האלים, בה הוא אמור לשפר את גישתו וכמובן, להימנע מאלימות.

  • פיצויים - בית המשפט עשוי לחייב גם בתשלום פיצויים לנפגעי האלימות.

  • ענישה דרך עבודות שירות ובמקרים מסוימים אף מעצר בית

  • מאסר מאחורי סורג ובריח.


אפשרות המאסר


מאסר היא כמובן אפשרות קיצונית למדי, אך לעתים זהו חלק מגזר הדין. תקיפה (ללא חבלה) יכולה להביא לעונש של עד שנתיים מאסר בפועל או שלוש שנים במקרה גרימת חבלה. אך תקיפת בן משפחה תתבטא בעונשים כפולים, באותן הנסיבות. כלומר 4 שנים ו-6 שנים, בהתאמה. אם מדובר על הטרדה מינית חמורה או עבירות מין, העונש עשוי להיות עד עשרים שנה בכלא. כאשר מדובר בתקיפת קטינים או חסרי ישע, ישנה ענישה מחמירה במיוחד, גם במקרים שבהם התוקף היה אחראי על הקטין. בין אם זו אחריות לגבי שלומו, מחייתו, חינוכו או בריאותו.

עורך דין אלימות במשפחה: עוד כמה נקודות חשובות


נושא אלימות בתוך המשפחה הוא נושא רחב. חשוב להבין שהדרך שבה מצוי מי שעומד כנגדו רישום פלילי על אלימות זו היא ארוכה ומורכבת. יש אפשרויות רבות להגיע לתוצאות טובות בלא רכיבי מאסר בפועל גם בתיקים מורכבים, זאת באמצעות עורך דין אלימות במשפחה. בנוגע לאלימות זאת, ישנם מספר כמה נקודות נוספות שכדאי להבהיר:

  • אלימות כלכלית - מדובר על מגוון רחב של התנהגויות אלימות, אשר קשורות לכסף ולשליטה בו. למשל מניעת עבודה מחוץ לבית או מצב שבו אחד מבני הזוג שולט בלעדית בחשבון בנק משותף ומונע גישה אליו בכוונה.

  • לא קל להוכיח - עבירות בתוך המשפחה מתרחשות בדרך כלל במקומות פרטיים סגורים. לרוב, אין שם עדים או מצלמות אבטחה, אשר עשויים לסייע להבהיר את התמונה. היבט זה בוודאי מסבך את הענייניים, כאשר הדברים מגיעים לחקירת משטרה או לבית משפט, אך באמצעות עורך דין אלימות במשפחה, ניתן להוכיח את אמיתות המקרה.

  • לא רק גברים אלימים - אלימות בתוך המשפחה היא בהחלט לא רק או בעיקר, מצד גברים כלפי נשים. מחקרים רבים הוכיחו, שמקרים אלה מתפלגים באופן שווה למדי בין גברים לנשים ושישנה בהחלט גם תופעה רחבה, של אלימות נשים כלפי גברים ואפילו ילדים. אלא שהחברה שבה אנו חיים לא מעודדת גברים לדבר על כך או להתלונן אלא להיפך. לכן, נפוץ הרושם המוטעה, שאלימות מצד נשים היא נדירה. למעשה, גבר שחווה אלימות מצד בת זוגו, נמצא במצב מורכב הרבה יותר מאישה, מבחינת ההגנה שאמורים לספק לו המשטרה ובתי המשפט.

  • תחום מתפתח - החקיקה בנושא אלימות בתוך משפחה מתפתחת ומשתנה בהתמדה. במהלך חודש יוני 2022 למשל, עלה לכותרת תיקון לחוק למניעת אלימות בתוך המשפחה, לפיו ניתן (בנסיבות מסוימות) לחייב תוקפים לקבל טיפול. זאת (וכאן החידוש), גם אם הם מתנגדים לכך.


דוגמאות לייצוג עורך דין אלימות במשפחה


ראו כאן דוגמאות לייצוג משפטי מקצועי ומיומן של עורך דין אלימות במשפחה וכן תוצאותיו בהליכים:

פסק דין אלימות במשפחה- מקרה תקיפה חמורה בעזרת בקבוק בירה בין בני משפחה בו הלקוח של משרד עורך דין איתמר צור היה בעל עבר מכביד והסתיים אך ורק בארבעים ימים עבודות שירות. לפסק דין המלא

גזר דין אלימות במשפחה- תיק תקיפת בן זוג אשר תועדה במצלמות האבטחה והסתיים באי הרשעה - לפסק דין המלא

תיק תקיפת בת זוג שהסתיים באי הרשעה לאחר הליך טיפולי ארוך ומשמעותי בהדרכת עורך דין אלימות במשפחה איתמר צור - לפסק דין המלא

עורך דין אלימות במשפחה- במה הוא יכול לסייע


עורך דין אלימות במשפחה יוכל לסייע לכם במצבים כאלה, בייעוץ, בזמן חקירה במשטרה, מול בית המשפט ועוד. עורך דין כזה חייב להיות בעל רגישות לאנשים, לאור המורכבות הרבה של מצבים מסוג זה וההשלכות האישיות הכבדות. לא מתאים כאן להיות "ששים לקרב" ולהליכה לבית המשפט, במיוחד אם מעורבים במקרה ילדים. אם כי לעתים אין ברירה. למעשה, היכן שניתן לשקם את היחסים, לקדם אופציות טיפוליות וכדומה, הדבר נתפס כעדיף, גם על ידי בית המשפט. אם תהיתם מה קורה אחרי הגשת כתב אישום: במקרים מסוימים, ניתן לבטל כתב אישום בנושא אלימות בתוך המשפחה. במקרים אחרים, עורך דין אלימות במשפחה יוכל לסייע לכם לקבל את גזר הדין הקל ביותר והטוב ביותר עבורכם. כמובן, דבר אינו מובטח מבחינה זו. אך מה שברור, הוא שהתמודדות עם מצב כזה ללא עורך דין אלימות במשפחה, איננה רעיון טוב.

כפי שכבר הראנו, אלימות בתוך המשפחה אינה רק אלימות פיזית. חשוב להדגיש, שמדובר בנושא רחב יותר מכפי שנראה במחשבה ראשונה. אלה דוגמאות שימחישו זאת, מעבר לדוגמאות הבסיסיות שהבאנו קודם:

סוג אלימותהסברהשלכות
מניעת השכלהמניעת לימודים מקצועייםמניעת עצמאות תעסוקתית
מניעת שימוש באשראימניעת שימוש בכרטיס אשראי משותף או נפרדפגיעה בגמישות מבחינת הוצאת כספים
הסתרת מידע כלכליהסתרת מידע על נכסים ואפילו חובות. כיצד ניתן לדעת על כך? עורך דין אלימות במשפחה יוכל לסייעהגורם הפוגע עשוי ליהנות מהנכסים הנסתרים או לרשום חובות על שם הקורבן
סירוב להשתתף בפרנסה המשותפתאחד מבני הזוג מסרב לפרנס את המשפחהכל נטל הפרנסה המשותפת עובר לקורבן

עורך דין אלימות במשפחה: שאלות ותשובות


מהו החוק למניעת אלימות במשפחה?


החוק למניעת אלימות במשפחה, תשנ"א-1991 הוא חוק חשוב בהקשר זה. הוא נועד לספק הגנה זמנית, לקורבנות של מקרי אלימות במשפחה. עם השנים, החוק קיבל תיקונים בחוקה בנוגע לנפגעים ושיקומם. ניתן לראות את החוק באתר של הכנסת. החוק נוגע למקרים של אלימות קשה, בין אם היא פיזית או נפשית או (כפי שקורה לעתים קרובות) גם וגם. הדבר מתבטא בכמה אופנים אפשריים. ישנה אפשרות של השגת צו שאוסר הגעה למרחק מסוים ממגורי הקורבן, בעזרת עורך דין אלימות במשפחה. אפשרות נוספת היא איסור על הטרדת בן משפחה. "איסור להקשות על שימוש בנכס", מתייחס למשל לאיסור על מניעת גישה לדירה משותפת. צו נוסף, שאפשרי דרך חוק איסור הטרדה מאיימת, עשוי למנוע עוד כמה פעולות אלימות, כגון איומים או הטרדות מסוגים שונים.

מה הוא היבט תום הלב, בפניה לבית המשפט עם עורך דין אלימות במשפחה?


החוק מספק מגוון כלים שימושיים, להגנה במקרי אלימות בתוך המשפחה. אלה כלים שיכולים להיות אפקטיביים ומסייעים מאוד, בשילוב ייעוץ וסיוע של עורך דין אלימות במשפחה מנוסה. אך כלים אלה עלולים לשמש גם ל"התקפה". זאת, במיוחד על רקע האמוציות העזות במקרים כאלה, שלעתים מעלות את יצר הנקמנות. כלומר, כלים אלה עלולים להיות מופעלים שלא בתום לב, כנגד גורם אחר במשפחה. חשוב להבין, שפעילות כזו לא רק שאיננה מוסרית, אלא היא גם עלולה לפגוע משפטית במי שפועל כך. למשל, בכך שמחויבים בתשלום ההוצאות שפעולה זו גרמה, לצד השני או לרשויות שטיפלו בהליך או גם וגם.

מה חשוב לדעת לגבי נשיאת נשק, בהקשר אלימות בתוך המשפחה?


בעלות על נשק ונשיאתו, מהווים כמובן נושאים קריטיים במצב של אלימות בתוך המשפחה ויש לשקול בתשומת לב, את כל הנוגע לכך. לכן חיוני להתייעץ עם עורך דין אלימות במשפחה, בכדי לוודא שאתם מקבלים תשובה, אשר תואמת למצבכם הספציפי המיוחד. באופן כללי, ניתן להביא לכך שיוחרם נשק שנמצא ברשות הגורם האלים, ולשם כך יש לפנות לבית המשפט בבקשה מתאימה. במקרה זה חשוב לדעת כי הבקשה לא תתקבל בכל מקרה, והדבר תלוי בנסיבות. למשל, מצב שבו מדובר בנשק למטרות עבודה ושמעריכים שאין סיכון ממשי לשימוש אלים בו בתוך המשפחה. הנסיבות שונות ממקרה למקרה וכאמור, עורך דין אלימות במשפחה הוא מקור המידע העדכני והמדויק.

האם יש התייחסות שונה למקרי אלימות במשפחה אצל זוג מאותו מין?


עקרונית, ניתן לצאת מנקודת הנחה זו: מבחינת החוק, אלימות בין בני זוג מאותו מין כלולה בהתייחסות הרגילה למושג אלימות במשפחה. המונח "בן זוג" בחוק, הוא לצורך זה זהה ל"בת זוג" במקרה של זוג נשים או ל"בן זוג" במקרה של זוג גברים. הדבר אמנם לא מוגדר בחוק המקורי עצמו. אך כך נובע, מהפרשנות שמספק פסק דין (בתיק 32520/97) שקיבל בית המשפט לענייני משפחה בחיפה עוד ב-1997. כמובן, במקרים מיוחדים עשויים להיות עוד היבטים שאתם לא מודעים להם. לכן, על פרטי הפרטים של שאלות כאלה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין אלימות במשפחה.