skip to Main Content

אלימות כלכלית - מה היא ומה חשוב לדעת על כך?

אלימות כלכלית או התעללות כלכלית, היא התנהגות אלימה מסוג כזה או אחר, סביב השליטה בכסף. לרוב זו היא אלימות בין בני זוג, כאשר במקרים רבים מדובר על אלימות כלכלית כלפי נשים. אך זו עשויה להיות גם אלימות כלפי בני משפחה אחרים ובנסיבות נוספות של תלות כספית. כמו כן, הכוונה היא בעיקר לתופעה מתמשכת, בשונה ממקרה חד פעמי. במאמר זה נסביר מהי סוג אלימות זו, כיצד היא מתבטאת ומה ניתן לעשות.

במה מתבטאת אלימות כלכלית? שליטה במקום שיתוף


יש למקרים של אלימות כלכלית סימנים אופייניים מסוימים, אשר חשוב להכיר. אחד המובהקים שבהם, הוא שנשבר המצב התקין של ניהול משאבים כספיים משותפים מתוך רצון טוב. במקום זה, תופסת את מקומו שליטה כפייתית ואלימה במצב הפיננסי. אלימות כלכלית במשפחה מהווה בדרך כלל מצב של שליטה לא הוגנת בהתנהלות הכספית המשותפת. השליטה באופן ספציפי, מתבטאת במיוחד בכמה תסריטים. למשל מניעת קבלת החלטות כספיות, עבור הגורם הנפגע ועבור המשפחה בכלל. דוגמה נוספת היא דרישה לדעת על כל הוצאה שהקורבן עושה. עוד דוגמה: מניעת גישה למשאבים משותפים, כגון חשבון בנק משותף.

מניעת עצמאות כלכלית 


במקביל לשליטה במשאבים הכספיים הקיימים, רואים פעמים רבות מניעה של ניסיונות הגעה לעצמאות כלכלית. במקרים בהם מתגלים מקרי אלימות כלכלית, הגורם הנפגע עשוי לנסות להתנתק בהדרגה ממצבו הגרוע ומהגורם הפוגעני. אלא שלשם כך, יש כמובן צורך בעצמאות כלכלית הכולל מקור הכנסה שמנותק מהגורם האלים, ובחשבון בנק בו ניתן לנהל את המשק בנפרד. עצמאות כלכלית אף יכולה להביא בהמשך לשכירת דירה, פרידה פיזית ואז גירושין. אך עם זאת, אלימות מבחינה כלכלית מתקיימת באמצעות פעולות נוספות של הגורם האלים, שעשויים להגיע למצב של חוסר עצמאות כלכלית. ניתן למצוא דוגמאות לכך:

  • מניעת השכלה - מניעת לימודים, אשר עשויים להוביל לקריירה מקצועית עצמאית.

  • מניעת פרנסה - אלימות בדמות מניעת עבודה בשכר באופן עצמאי.

  • מניעת פתיחת חשבון בנק - כיום, ההתנהלות הכספית השוטפת, תלויה באופן כמעט מוחלט בחשבונות בנק. מגמה זו כנראה רק תוסיף ותתרחב, לצד צמצום השימוש במזומן. כך שחוסר היכולת לפתוח חשבון בנק עצמאי, פוגע מאוד בעצמאות הכלכלית.

  • הפרעה לשימוש באשראי - מניעת או הגבלת שימוש בכרטיסי אשראי, עם כל הגמישות הכספית הרבה שהם מספקים.


ככלל, יציאה לעצמאות כספית איננה דבר קל או פשוט. יחסי תלות שכוללים אלימות מבחינה כלכלית לאורך זמן, מהווים נקודת פתיחה אפילו מאתגרת יותר מבחינה זו.

גם הסתרה היא לעתים אלימות כלכלית במשפחה


הסתרת מידע כלכלי היא פגיעה חמורה באמון הטבעי שאמור להיות בין בני זוג. למשל הסתרת כספים ונכסים, כך שרק הצד הפוגע יודע עליהם ונמצא בעמדה לנצל אותם. זהו שלב אחד מעבר לשליטה בלעדית במשאב כספי משותף והוא נחשב כשלב חמור יותר. דוגמאות לכך ניתן לראות בפתיחת תיק השקעות בבורסה, אותו מנהל רק אחד מבני הזוג. הסתרה כזו, עשויה לקבל גם ביטויים חריגים ומזיקים אף יותר, כגון יצירת חובות נסתרים על שם הקורבן.

אלימות כלכלית

מקרים מיוחדים של אלימות כלכלית בין בני זוג


למעשה, עשויים להיות עוד לא מעט סוגים של מקרים יוצאי דופן בהקשר זה. למשל סירוב להשתתף בפרנסה המשותפת של המשפחה. אך יש חוט מקשר לגבי מקרים כאלה ובכלל בין כל הדוגמאות שהבאנו עד כאן: פעילות אלימה ושלא בתום לב, לגבי כספים שאמורים להיות משותפים ולגבי ההתנהלות הכספית בכלל.

הקונטקסט הכללי של התעללות כלכלית   


אלימות כלכלית היא חלק מהנושאים הרחבים יותר, של אלימות במשפחה ושל אלימות בכלל. היא לא חייבת להיות מלווה באופני ביטוי שאנו רגילים לקשר למילה אלימות, כגון אלימות פיזית או איומים שונים. אך אלה עשויים להיות חלק מהתמונה הכללית של המצב. למרות שזהו סוג התעללות לכאורה פחות חמור, אלימות מבחינה כלכלית מתמקדת בהיבט שבו אנו תלויים לחיי היום יום - כסף. לכן, היא עשויה להיות בפועל פוגענית מאוד.

סיוע מקצועי במקרי אלימות כלכלית


יש מגוון אפשרויות בהן ניתן להתמודד עם מצבי אלו, בסיוע מערכת החוק ועורך דין שמתמחה בכך, כגון: עורך דין איתמר צור. באמצעות עורך הדין אפשר למשל לפנות לבית המשפט בבקשה לצוו מניעה לגבי פעולות שמבצע הצד האלים ביחסים או לבקש קבלת מזונות זמניים. עורך דין מנוסה בתחום זה, ידע לסייע במגוון מצבים של תופעת האלימות הכלכלית, כולל מצבים מיוחדים, כגון התעללות כלכלית באנשים במצבים פגיעים מסוגים שונים כמו התעללות כלכלית בקשישים. אם הגורם הנפגע במצבי אלימות זו מעוניין להסתייע בעורך דין, עצם המצב שבו הוא נמצא עשוי להפריע ולסבך זאת. עם זאת, אפילו שיחת ייעוץ ראשונית אחת, עשויה לתרום רבות. היא תבהיר את האפשרויות המשפטיות שבפניהן עומדים, סדרי גודל מוערכים של זמנים ועלויות וכן הלאה.

חוק אלימות כלכלית - אתגרים ומורכבות


אין בישראל חוק אלימות כלכלית בפני עצמו ואלימות כזו לא מוגדרת כעברה פלילית. אין זה אומר שהיא "מותרת" לפי החוק, אלא פשוט שלא מוגדרת עברה, עם תיאור ספציפי כזה. עם השנים עלו הצעות חוק שונות בנידון, אך הן לא הסתיימו בחקיקה. מסתבר שחקיקה בנושא זה מעלה מורכבויות שונות, שעדיין אין הסכמה מספקת כיצד לתת להן מענה בחוק. לא תמיד קל להוכיח מה התרחש בפועל במקרים כאלה. גם אם ניתן, הצד שמתואר כאלים עשוי להציג זאת כהתנהגות סבירה מבחינת התנהלות כספית. הרי לא כל חילוקי דעות או אפילו מריבה, מהווים מצב של אלימות. ייתכן שההתנהגות סבירה וייתכן שלא וזו דוגמה לאתגרים ולמורכבויות של נושא מסוג זה. טענות על אלימות מבחינה כלכלית גם נפוצות סביב סכסוכי גירושים, שמהווים מצב מורכב בפני עצמו ורווי רגשות וכעסים. במקביל, בישראל כבר מוגדרים דיני משפחה, כולל למשל חוק יחסי ממון. בשורה התחתונה, עורך דין אלימות במשפחה הוא הגורם המקצועי שמומלץ לפנות אליו במקרים כאלה, בכל הנוגע להיבטים המשפטיים.

בנוסף למקרי אלימות כלכלית, עורך דין צור פועל רבות במשפט הפלילי וכן תעבורתי בין היתר במקרי נהיגה בשכרות, עבירות סמים וביטול רישום פלילי. התקשרו עכשיו לקביעת פגישה 050-7246247