skip to Main Content

הקשר שבין עורך דין פלילי עבירות סמים וחומרת העונש

שימוש בסמים במדינת ישראל היא תופעה מוכרת ונפוצה, בין כלל המגזרים והחתכים הסוציו-אקונומים. גופים רבים במדינה פועלים רבות בשביל למגר את התופעה, לשקם את האנשים המעורבים ולחנך את דור העתיד. אנשים המואשמים בשימוש או החזקה של סמים, עלולים לקבל עונשים כבדים. יש קשר ישיר בין עורך דין פלילי עבירות סמים וסדר גודל של העונש המתקבל. כיוון שבעזרת ייצוג עורך דין פלילי עבירות סמים ועונשן עלולות לקבל הקלה מסוימת.

אלו חומרים מוגדרים כסמים אסורים?


סמים אלו בעצם חומרים פסיכו אקטיביים. חומרים פסיכו אקטיביים עשויים להשפיע על הרגש, הגוף, ואף לגרום לשינוי תודעתי מסוים, כאשר הם משפיעים על מערכת העצבים. ישנם שני סוגים סמים מרכזיים – מהצומח וכימיים. סמים מהצומח כמו קנאביס, אלו צמחים שבתוכם יש חומר פסיכו אקטיבי. לעומת זאת, סמים כימיים אלו חומרים הנוצרים בצורה מלאכותית והתרכובת שלהם היא עצמה חומר פסיכו-אקטיבי. לפי החוק אין לעשות שימוש בחומרים אלו כשלעצמם וכן כאשר הם כחלק מתערובת. אם נמצאתם כמקושרים לחומרים הללו, צרו קשר מיד עם עורך דין פלילי עבירות סמים הן חמורות ביותר.

בשביל לדעת אילו סמים אסורים לשימוש ניתן להסתכל במסמך: "פקודת הסמים המסוכנים". מסמך זה מכיל את כלל סוגי הסמים – מהצומח, כימיים, ואף חומרים הנמצאים בחלק מהתרופות הנמכרות בבתי המרקחת. יש לציין, כי ישנם סמים המותרים לשימוש רפואי אך רק עם אישור מיוחד לכך, באמצעות גורם רפואי מוסמך.

סוגי סמים


הרשות הלאומית למלחמה בסמים ולאלכוהול סיווגה את סוגי הסמים לפי ההשפעה שלהם:

  • סמים מעוררים – חומרים אלו מעוררים וממריצים את פעילות המוח ומערכת העצבים.

  • סמים מדכאים – חומרים אלו מדכאים ומפחיתים את פעילות המוח ומערכת העצבים.

  • סמי הזיה – אלו חומרים שגורמים לתפיסת המציאות בצורה מעוותת והזייתית.

  • סמים נרקוטיים – אלו חומרים שתפקידם לשכך כאבים כרוניים או חולפים.


סמים למטרה מסחרית לעומת סמים לשימוש עצמי


בין אם במקרה החזקת סמים לצריכה עצמית ובין אם באישום או חשד שלא לצריכה עצמית, יש צורך בייצוג עורך דין פלילי וזאת מכיוון כי עבירות סמים הן עבירות חמורות, הגוררות עונשים כבדים. הקריטריון המרכזי לפיו יוחלט האם מדובר בשימוש עצמי או מסחרי הוא כמות החומר. לדוגמא, 15 גרם ומטה של מריחואנה או 0.3 גרם ומטה של קוקאין, נחשבים ככמות לצריכה עצמית. אם אדם נתפס עם כמות סמים גבוהה מומלץ לו ליצור קשר עם עורך דין פלילי.

עבירות סמים לפי החוק, הינן בעלות שוני מהותי בחומרה ובעונש בין מקרה בו האדם החזיק או השתמש בסמים מסוכנים לשימוש עצמי, לבין מקרה בו האדם עשה זאת למטרה מסחרית. מומלץ להוכיח כי הנעשה בוצע לשימוש עצמי. שתי המטרות אסורות בתכלית ועונשן המקסימלי כולל מאסר בפועל, אך אורכו משתנה. שימוש והחזקה של סמים לצרכים אישיים יכולים להגיע באופן מקסימלי לשלוש שנות מאסר. לעומת זאת, סמים למטרות מסחריות יכולים לגרור עונש שבאופן מקסימלי של עשרים שנות מאסר!

עם זאת, במקרים מסוימים כמובן שבניהול נכון ניתן גם להצליח לבטל את האישומים כלל. לחילופין, עורך דין פלילי יכול להוביל מהלך לתיקון כתב האישום והורדת סעיפי אישום, כך שבסוף ניתן לפסוק עונשים פחותים כגון מאסר על תנאי,  קנס כספי ועוד. גם במקרה הזה גובה הקנס שונה בין המקרים. קנס כספי במקרה בו אדם השתמש או החזיק סמים למטרת שימוש עצמי יכול להגיע לגובה של כמה אלפי שקלים. לעומת זאת, קנס כספי הניתן לאדם שהשתמש או החזיק סמים למטרות מסחריות גבוה הרבה יותר, קנס כזה יכול להגיע גם לסכום גבוה הרבה יותר. לכן מומלץ ישר להצטייד בייצוג עורך דין פלילי . עבירות סמים לשימוש עצמי יגררו עונש קל בהרבה, אם הוכחו ככאלה.

עורך דין פלילי עבירות סמים - רמות חומרה משתנות


כאשר אדם נתפס לאחר שימוש וכן החזקה של סמים, מומלץ שישיג ייצוג עורך דין פלילי עבירות סמים. חשוב לדעת כי עונש הנאשם תלוי רבות בדרך הפעולה שלאחר התפיסה. בחלק מהמקרים בהם עורך דין הצליח להוכיח כי האדם השתמש או החזיק בסם לראשונה, ולצורך שימוש עצמי – יהיה ניתן להביא ביטול כתב אישום.

לעומת זאת, במקרה האשמה חוזרת ו/או אם אדם נתפס כמגדל סמים או סוחר בסמים – החומרה תיחשב כגבוהה הרבה יותר. במקרה כזה חובה להצטייד בייצוג עורך דין. סמים שנמצאו ברשות אדם למטרות ציבוריות, עלולות להביא את האדם לקבלת עונשים חמורים ביותר. עורך דין פלילי המבין בנושא, יכול במקרים מסוימים לגרום להקלה בעונש.

נהיגה תחת השפעת סמים


מדובר בעבירה חמורה ביותר. יש צורך בייצוג עורך דין פלילי עבירות סמים במקרה שכאלה נמצאים בגוף בזמן נהיגה ועלולים לגרור סכנות משמעותיות, ועונשים כבדים. החוק אינו מבדיל בין צעירים ומבוגרים שביצעו את העבירה. כאשר אדם נוהג תחת השפעת סמים, הוא מהווה סכנה לעצמו ולכל מי שסביבו. כאמור, נטילת סמים מסוכנים משבשת את התודעה ואת שיקול הדעת של הנהג. בשביל שאדם יוגדר ככזה שנהג תחת השפעה, צריך להוכיח כי יש לו בדם סם מסוים – גם הכמות הקטנה ביותר. חשוב לדעת, סמים מסוג זה נמצאים בדם למשך כ 21 ימים. לכן גם במשך שלושה שבועות מנטילת הסם האדם מסוכן לנהיגה.

אדם שהוכחה אשמתו כי נהג כשגופו מושפע מסמים, עלול לקבל עונשים כבדים. העונש המינימלי כולל שלילת רישיון לתקופה של שנתיים. בנוסף, הנהג יכול לקבל במקרים מסוימים עונשים נוספים, לדוגמא קנס כספי ומאסר על תנאי. במקרה בו זו איננה הפעם הראשונה שהאדם נתפס, העונשים מתגברים. ראשית רישיונו של הנהג עלול להישלל לתקופה ארוכה אף יותר. שנית, יש סיכון שבנסיבות מסוימות אותו נהג יקבל עונש הכולל מאסר בפועל. כך או כך, העונשים הניתנים בהחלט משבשים את שגרת חייו של אותו נהג. כדאי מאוד להיעזר בייצוג משפטי הולם באמצעות עורך דין פלילי עבירות סמים ועונשן עשויות להיראות באור קל יותר, אם מגיעים להסדר טיעון.

גם מריחואנה רפואית נחשבת כסם מסוכן לנהיגה. גם אם האדם קיבל אישור לשימוש בה, נכון להיום אסור לו לנהוג תחת השפעתה. עם זאת, כיום נהגים אשר חלפו יותר ממספר שעות מאז השימוש במריחואנה רפואית יכולים לעיתים באופן לא רשמי להמשיך בנהיגה, ככל וחלפו כ 3 שעות מאז השימוש, וזאת כדי שהאדם יוכל להשתתף במארג החיים ולא להיות מוגבל בשל האישור הרפואי בו הוא מחזיק.

עורך דין פלילי עבירות סמים - ייבוא סמים


בעבר, עבירות של ייבוא סמים מחו"ל בוצעו בעיקר על ידי עבריינים מקצועיים. כיום, גם אנשים מן השורה עלולים לבצע את העבירה ולייבא סמים, באמצעות רכישת סמים באינטרנט, המגיעות בדואר והזמנתם לארץ, או בעזרת טיסה מחו"ל חזרה לארץ עם סם בתיק. החל משנת 2011 ישנו פיקוח ואיתור חבילות חשודות בעזרת כלבני המכס, לכן אנשים רבים נתפסים.

כיום, רוב המייבאים עושים זאת עבור שימוש אישי ולא מתארים לעצמם עד כמה עבירה זו נתפסת כחמורה לעומת שימוש בארץ. עצם המעבר ממדינה למדינה הופך את ההחזקה לעבירה פלילית חמורה. במקרה כזה, מומלץ לבקש באופן מיידי ייצוג עורך דין פלילי עבירות סמים, כאשר סמים המיובאים במטוס או בדואר עלולים להוביל להאשמה באישום חמור.

גידול בגינה הביתית


ישנם אנשים המגדלים סמים בגינתם הפרטית – בעיקר שיחי מריחואנה. חלק מהמגדלים עושים זאת באופן מקצועי כדי להשיג רווח כלכלי, ואחרים לשימושם האישי. הם עושים זאת מכמה סיבות: ראשית, ייבוא הסמים נעשה מסובך יותר. שנית, זה משתלם יותר מבחינה כלכלית כיוון שרכישת הסם יקרה מאוד. בנוסף, יש חשש וסיכון ברכישה מ"דילרים" לא מוכרים, אין לדעת האם החומר שיקבלו איכותי ותקין. היקף הגידול רחב ונע בין כמות צנועה בעציץ אחד או שניים לבין כמות גדולה בחממה פרטית.

מדובר בפשע הנחשב לחמור בתחום הסמים (למעט שידול קטין לשימוש בסמים). גידול סמים נחשב לעבירה אשר נושאת בדרגת חומרה כמו סחר בסמים. כיום מובן כי עציץ קטן בבית אינו נתפס באותה מידת חומרה כמו חממה מקצועית לצורך רווח, אולם העבירה היא בבסיס אותה עבירה. לכן אם האדם הואשם בכך, יש ליצור קשר מיידית עם עורך דין פלילי עבירות סמים מכיוון כי אלו עלולות לגרור עונש של 20 שנות מאסר לפי החוק. כמו תמיד התנהלות מושכלת מובילה לסיום התיק הפלילי בענישה פחותה בהרבה או אפילו בלא ענישה משמעותית, תלוי בכמות הסמים.

יש לציין, החוק אינו מבדיל בכמות השתילים שנשתלו או הזרעים שנזרעו, אלא מתייחס לכוונת הגידול. עם זאת, בפועל רמת חומרת העונש שתיקבע עשויה להיות מושפעת מכמות השתילים ו/או הצמחים. כאשר המשטרה מגלה אזור גידול פרטי של סמים, היא תשקול כל שתיל כמו שהוא, גם את הגבעול והשורשים למרות שאינם משמשים כסם ממש. המשטרה אינה מחפשת להקל בעונש, זו מטרת עורך דין פלילי עבירות סמים אשר יכול לבצע את כל הפעולות המשפטיות בשביל להקל בענישה או לפטור כלל מעונש בבית המשפט.

הכנת סמים בבית


חלק מהאנשים נוטים לחשוב כי רקיחת סמים זו מלאכה מורכבת, אך לא  תמיד כך הדבר. תרופות מסוימות, אפילו כאלו ללא מרשם לעיתים עשויות לשמש כחומר גלם מצוין להכנת סמים מסוכנים. גם המקרה הזה נחשב לעבירה. בדומה לעבירת גידול סמים העונש כאן יכול להגיע לענישה חמורה לכן כדאי לפנות ישר אל עורך דין פלילי עבירות סמים כאשר להכנת סמים סינטטים בבית כאלו פוטנציאל לעונש מוגבר שניתן להימנע ממנו.

מכירת סמים לקטין


אדם המוכר סמים לקטין מבצע פשע שנחשב חמור יותר מאשר אדם המוכר לבגיר. אם אדם חשוד כי מכר סמים לקטין, יש לפנות ישר לעורך דין פלילי. שימו לב כי יש שוני בעונש המקסימלי – בעקבות מכירה לבגיר ניתן להגיע ל- 20 שנות מאסר, כאשר העונש המקסימלי במכירה לקטין יכול להגיע אף ל- 25 שנות מאסר.

עבירת סמים – כתם עתידי


רבים מהנאשמים בעבירות אלו הם אנשים צעירים ואף בני נוער. כדאי מאוד להשיג ייצוג של עורך דין פלילי עבירות סמים מכיוון כי עבירות אלה עלולות להכתים את עתידם. ראשית, כאשר נער מעוניין להתגייס לצבא, בודקים האם יש לו הרשעות כלשהן. במקרה בו נמצאה הרשעה בתחום הסמים, אותו נער יכול להיתקל בבעיות בגיוס. במקרה הקיצוני, אם העבירה נמצאה חמורה זה עלול לגרום לכך שלא יגייסו אותו. במקרים קיצוניים פחות, ההרשעה עלולה לפגוע בסיכוי של הנער להתקבל ליחידות מובחרות, המצריכות רמות ריכוז ותודעה גבוהות.

בנוסף, אדם שהורשע בעבר כמחזיק או משתמש בסמים עלול לקבל דחייה כשירצה להתקבל למשרות מסוימות. משרות אלו כוללות משרות ציבוריות, תפקידים בשירות המדינה, הצטרפות לכוחות הביטחון ועוד. בעקבות זאת, כדאי מאוד למצוא נסיבות מקלות עבור הנאשם. העבודה הזו נעשית באמצעות עורך דין פלילי עבירות סמים אשר ימצא נסיבות בעלות פוטנציאל להקלה. לדוגמא, בשביל להקל עורך הדין צריך להוכיח כי הנאשם מביע חרטה, ומתחייב לא לחזור על מעשיו, ובמקרים רבים ניתן לסיים את התיק בלא הרשעה פלילית.

התמודדות מדינת ישראל עם נושא הסמים מחוץ לבית המשפט


בעולם כבר עברו במדינות רבות לתפיסה ולפיה יש להילחם בבעיות סמים מחוץ לבית המשפט, ולא להגיש דווקא כתבי אישום כנגד מי שנתקל בבעיות סמים

לפי עמדת המדינה בישראל סחר ושימוש בסמים מביאים עימם לחברה – בעיות בריאותיות, אשפוזים, התפתחות הפרעות נפשיות, אלימות, תאונות ועוד. בעקבת כך נוצרים הפסדים כלכליים וחברתיים. לכן, הוקמו גופים ממשלתיים שמטרתם להילחם בתופעת הסמים, ביניהם:    • ועדת הכנסת למאבק בסמים והאלכוהול – וועדה זו הוקמה בשנת 1992, ומתחדשת בכל תחילת כנסת חדשה. וועדה זו פועלת בשיתוף עם משרד הבריאות, משרד הרווחה, השירותים החברתיים, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל ועוד. תחת תחום הטיפול שלה נמצאים בין היתר טיפול ושיקום נפגעי סמים, פיקוח על שימוש בסמים מסוכנים (גם רפואיים), פיקוח על הרשות הלאומית למלחמה בסמים, טיפול בעבירות סמים, אחריות על פעולות חינוכיות והסברתיות כדי למנוע התעסקות בסמים.

    • הרשות הלאומית למלחמה בסמים ושימוש לרעה באלכוהול – הרשות הלאומית הזו הוקמה בשנת 1988, היא הגוף שמוביל את המלחמה בישראל נגד שימוש בסמים ואלכוהול, כחלק מהמאבק במקרי האלימות הרבים הפוקדים את החברה הישראלית. תפקידי הרשות בין היתר הם לקבוע מדיניות פעולה במצב שימוש לרעה בסמים ואלכוהול וכן לקדם מסגרות לשם מניעה, שיקום וענישה.

    • מחלקה לטיפול בהתמכרויות – מחלקה זו נמצאת תחת משרד הבריאות, ופועלת כחלק משירותי בריאות הנפש בישראל. היא לוקחת חלק בקביעה כיצד יש לטפל באדם המשתמש בסמים ואף מכור. בנוסף, המחלקה הזו אחראית על הכשרת מטפלים מתאימים ומוסדות טיפול.
עורך דין פלילי עבירות סמים: סיכום


מדינת ישראל משקיעה משאבים רבים כדי למגר את תופעת הסמים בארץ בעזרת גופים שונים מתחומי האכיפה, חינוך, רווחה ועוד. כלל העבירות הקשורות לשימוש, החזקה, גידול וייצור סמים גוררות קבלת עונשים כבדים ביותר. אם אדם הואשם בהאשמה מסוג זה, מומלץ לו מאוד להצטייד בייצוג משפטי מפי עורך דין פלילי עבירות סמים מכיוון שהן עבירות שניתן להקל בעונשן ובתוצאה הסופית. ניתן לעשות זאת בעזרת מציאת פרצה בחוק או בתיק, הגעה לעסקת טיעון ועוד. עורך הדין איתמר צור יפעל לרשותכם בכל עניין.