skip to Main Content

הסתבכתם בעבירת סחר בסמים? ייתכן שיש מזה מוצא

האשמה בסחר בסמים איננה דבר של מה בכך. לכאורה, אם מסתבכים במצב כזה, הדבר קורה כאשר יש בסיס מוצק לרשויות לראות בכם אשמים וגזר הדין פחות או יותר צפוי וידוע מראש. למעשה, זה לא בהכרח המצב! מה חשוב שתדעו על כך?

כתב אישום סחר בסמים


הגשת כתב אישום, מעבירה את העניין רשמית מתחומה של המשטרה לתחומה של מערכת המשפט. מה הבסיס החוקי לכתב אישום? בנושא סחר בסמים חוק העונשין וכן "פקודת הסמים המסוכנים". מבחינת הגשת כתב אישום סחר בסמים הוא מונח שכולל למעשה דקויות רבות. למשל, בנסיבות שבהן אדם מסכם עם אדם אחר שהוא ימכור לו סמים ואפילו אם הקונה הפוטנציאלי כבר שילם את הכסף, זה עדיין לא בדיוק "סחר"! כלומר, כל עוד הסם עצמו לא הועבר לרוכש.

עורך דין סחר בסמים ותרומתו המיוחדת


אם אתם מחפשים בהקשר זה עורך דין סחר בסמים חייב להיות תחום התמחותו המרכזי. הנושא מורכב מדי, בכדי שהוא יוכל לקבל מענה איכותי מעורך דין שלא מומחה ומנוסה בכך. כלומר, עורך דין שלמד את התחום הפלילי והתמחה וצבר ניסיון רב, ספציפית בנושא הסמים. חשוב לזכור, שתחומים כאלה עוברים עדכונים ושינויים שונים עם הזמן, בחוק, בנהלים המקובלים בנידון במשטרה וגם בגופים נוספים שעשויים להיות קשורים למקרים כאלה. כך שאם הוגש נגדכם כתב אישום, הייתם רוצים להסתייע במי שמעודכן היטב, בפרטי הפרטים החשובים ביותר כדי שתוכלו לבצע ביטול כתב אישום.

לפי מה נקבע העונש?


עונש על עבירות סמים נקבע לפי שיקולים רבים ותלוי מאוד בנסיבות מקרה. שאלה בסיסית מאוד בהקשר זה, היא סוג הסמים, כמותם, האם מדובר בסמים שהוחזקו למטרת שימוש עצמי או לא? האם זה מקרה של מסחר בהם? של הפצתם? אולי אלה בכלל נסיבות של גידול סמים? כך שבכל מקרה של סחר בסמים עונש עשוי להיות שונה מעט או הרבה, ביחס למקרים שנראים לכאורה דומים. לעתים, היבט הסמים הוא חלק מאוסף עברות וכל העניין נשקל ביחד. למשל, במקרה של נהיגה תחת השפעת סמים. המשטרה עצרה את הנהג, מצאה שהוא מסומם ובנוסף, התגלתה ברכב כמות סמים לא קטנה. איזה סוג של סמים נתפס? סוחר סמים הוא פעמים רבות גם בעצמו מכור לסם. האם יש נכונות מצידו וסיכוי סביר לשיקום (כמכור וכסוחר)? כאמור, עשויים להיות גורמים רבים שישפיעו על תמונת המצב ולכן, גם על התוצאה בבית המשפט. העונש עצמו, עשוי לכלול כמה רכיבים מרכזיים:

  1. מאסר - עד עשרים שנות מאסר. אמצעי ענישה זה, מרחיק את סוחר הסמים מהחברה ובכך, מנטרל זמנית את הנזק שהוא גורם לה. הוא מהווה כמובן גם גורם הרתעה.

  2. קנסות - הקנסות בתחום זה עשויים להיות גבוהים למדי. יש לכך יחס, לסכומי הכסף הגדולים שמרוויחים סוחרי סמים.

  3. "חילוט" - החרמת רכוש של סוחר סמים תתבצע בכל מקרה, לגבי רכוש שקשור למסחר בסמים. בכך, תשובש לפחות זמנית, יכולתו להמשיך ולעסוק בכך. כמו כן, בית המשפט רשאי להחליט על החרמת רכוש נוסף, שאינו קשור ישירות לפעילות העבריינית.


כמות ונסיבות


מבחינת סחר בסמים כמות החומר שבו מדובר ובכלל הנסיבות של המקרה הספציפי, משמעותיים מאוד. לגבי קנאביס, כמות אשר עולה על 15 גרם, נחשבת לאחזקה שאינה לצריכה עצמית. לגבי הסמים הקשים הרואין וקוקאין, כמות של 0.3 גרם מסמנת את הרף בנושא זה. במקרים אחרים, כמו למשל לגבי סמים מסוג LSD או אקסטזי, מדובר בחוק על "3 יחידות כלשהן כפי שהן מופיעות בסחר".

מעבר להיבט הכמויות, עשויות להיות בכל מקרה לגופו, נסיבות רבות נוספות שישפיעו ואולי יקלו. אלה עשויות להיות למשל נסיבות של אי ידיעה - לא ידעתם שמוסתרים בדירה בה אתם נמצאים סמים ו/או לא ידעתם שמדובר בסמים. או מצב של רכישה משותפת של סמים או סחר בהם במסגרת קבוצת קטנה של אנשים. גם במקרה של סחר בסמים ללא עבר פלילי, הנסיבות נחשבות לקלות יותר.

סחר בסמים בו מעורבים קטינים


במקרים של סחר בסמים קטינים עשויים להיות מעורבים, לפחות בשתי דרכים עיקריות: בתור סוחרים בסמים או כמי שמעורבים בדרכים אחרות - כצרכני הסם, אולי כמתווכים בהפצתו וכדומה. מבחינת מכירת סמים לקטינים, אלה בדרך כלל סמים "קלים", אבל הנסיבות בהחלט לא תהיינה מקלות עבור הסוחר. אלא להיפך. מי שמעודד קטינים להשתמש בסמים, עשוי לקבל עונש של עד עשרים וחמש שנות מאסר. המצב המצער של קטין שהפך לסוחר סמים בעצמו, לרוב יהיה גם מצב שבו אין לו עבר פלילי. על רקע זה - הגיל וגם העבר הנקי, הוא עשוי לצאת מהעניין יחסית "בזול". זה לא אומר שבית המשפט מוותר לגמרי על עונש במקרים כאלה. כמו כן, אם הקטין החזיק בסם לשימוש עצמי, הפרשה עשויה להסתיים ללא רישום פלילי.

סחר בסמים הינה עבירה חמורה ביותר ואולם מהלך נכון של ניהול התיק, וטיפול בכל השלבים השונים על ידי עורך דין מומחה לעבירות סמים יכול להביא לתוצאות שרחוקות מרף הענישה הכתוב בחוק. לאחר הליכים שיקומיים נאותים יש גם אפשרות לסיים תיקים חמורים בלא מאסר בפועל כלל. לכן מומלץ לפנות לעורך דין לקבלת ייעוץ לפני חקירה.