skip to Main Content

עורך דין פלילי מומלץ - החשיבות, הבחירה ועוד

האם "הסתבכתם" באופן כלשהו עם החוק? חוששים שזה עלול לקרות? במקרים כאלה, אנשים מוצאים עצמם לעתים קרובות "מגששים באפילה" לגבי מצבם הנוכחי ומה שעשוי להתפתח לגביו הלאה. זאת, במיוחד אם אין להם ניסיון קודם בכך. כאן עשוי להיכנס לתמונה (ומומלץ שייכנס לתמונה) עורך דין. אך מאיזה תחום התמחות? האם העבירה שבה מדובר היא מה שנקרא עבירה "פלילית", אשר דורשת עורך דין שמתמחה בכך? אולי זה סוג עבירה אחר? שאלה חשובה נוספת, עולה על רקע המספרים הגדולים של עורכי הדין שרואים בארץ - במי מהם כדאי לכם לבחור? במאמר זה, נרחיב על נקודות אלה ובאופן ספציפי, על עורכי דין מומלצים בתחום הפלילי.

מה זה בדיוק "פלילי"?


ראשית, מה פירוש המונח "פלילי"? כיצד מוגדר בדיוק תחום ההתמחות הזה בעולם עריכת הדין? אם המקרה שבעקבותיו אתם מתעניינים בכך כולל עבירות רכוש, עבירות אלימות (כולל עבירות מין) או עבירות תנועה, מדובר פעמים רבות בעברה פלילית. גם עבירות סמים מהוות עבירה פלילית ולמעשה, עבירה חמורה במיוחד.

עוד מאפיין בולט של התחום הפלילי, הוא שמונח זה מתייחס לעבירות, אשר הטיפול בהן מתבצע על ידי המדינה. כלומר לא אדם פרטי מגיש תביעה כנגד אדם או גורם אחר, אלא המדינה, באמצעות הפרקליטות. נובע מכך, שהפניה לעורך דין במקרי עבירות פליליות, היא בעיקר להגנה במידה ואתם מוצאים עצמכם נחקרים או נאשמים בעבירה פלילית כלשהי.

האופן שבו עורך דין פלילי מומלץ יוכל לסייע לכם


לפני הכל, עורך דין מנוסה בפלילים, יוכל להבהיר עבורכם את הדברים. הוא יציג בפניכם את תמונת המצב הנוכחית של מצבכם באופן ריאליסטי, כולל השלכות ואפשרויות שונות להמשך. תודות להבנה ברורה כזו, כולל לגבי נקודות שייתכן שלא הייתם מודעים להן בכלל, תוכלו לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורכם. מה לגבי ייצוג? כעקרון, אדם יכול לייצג את עצמו בבית המשפט. בבתי משפט לתביעות קטנות, זהו אפילו אופן הפעולה המקובל. אך בבתי משפט רגילים, בוודאי בנושאים כמו אישומים פליליים, מקובל ייצוג על ידי עורכי דין ומסיבות חשובות מאוד.

לא חכם ולא כדאי במבחן התוצאה, שאדם יגיע לבית משפט בעניין כגון זה ללא ייצוג של עורך דין מנוסה. גם אם התחושה היא, ש"אם רק ייתנו לי כמה דקות להסביר לשופט, אז הכל יהיה בסדר" - זה לא עובד ככה. לא ייתנו לכם לדבר באופן חופשי בבית המשפט. הדברים מתנהלים שם לפי "סדרי דין" מוקפדים וקבועים, שאדם ממוצע לא מתמצא בהם. כמו כן, מהצד השני (צד התביעה) יעמדו מולכם במילא עורכי דין. כך שהמסקנה פשוטה וברורה. חשוב לציין, שעורך דין פלילי מסייע ללקוחותיו לא רק מול בית המשפט. הוא יספק גם ליווי ויסייע במשא ומתן מול המשטרה ומול התביעה, בתהליכי המעצר, שימוע לפני כתב אישום, חקירה ועוד.

היבטים בבחירת עורכי דין מומלצים


אחד הדברים שממחישים את התועלת שעורך דין טוב יכול להביא לכם ולכן את חשיבות בחירתו, הוא היבט הרישום הפלילי. אינכם חייבים להיות מורשעים בפועל בעבירה פלילית, בכדי שיהיה לכם רישום פלילי. עצם המעורבות בתיק פלילי, פירושה בפשטות "רישום" של מידע זה אצל גופים שונים. זהו מידע, אשר יכול בהמשך להיות גלוי לגורמים אחרים, באופן שעשוי לפגוע בכם בדרכים שונות.

למשל באפשרות להתקבל לעבודות מסוימות. ישנה תקופת התיישנות שמוגדרת לכל מקרה ספציפי, שלאחריה מצמצמים את היקף הגורמים שרשאים לגשת למידע זה. בנוסף, יהיה עוד שלב של צמצום הגורמים שרשאים לצפות במידע, לאחר עשר שנים מתום תקופת ההתיישנות. למרות זאת, מחיקת רישום פלילי הוא עדיין דבר חשוב. עורך דין טוב יכול במקרים מסוימים להשפיע על כך. למשל בכך שמביאים לסגירת התיק במשטרה עם עילת סגירה של חוסר אשמה.

המלצות - איכותיות ו"בערבון מוגבל"


לא חסרים עורכי דין פליליים מומלצים, גם בתחום הפלילי. אך השאלה החשובה היא, על ידי מי הם מומלצים? המקור הטוב ביותר להמלצות כאלה, הם אנשים שמוכרים לכם אישית ושאתם סומכים על חוות דעתם. אם ישנם אנשים כאלה עם ניסיון לגבי עורך דין פלילי מסוים, מצוין. את שאר ההמלצות כדאי לקחת בערבון מוגבל.

הן עשויות להיות אותנטיות ומדויקות, אך בדרך כלל אין לכם דרך טובה לבדוק זאת. נזכיר בהקשר זה, שנסיבות המקרים שבהם ניתנו ההמלצות, גם הן לא ידועות לכם. בחוות הדעת עצמה, הדברים יוזכרו אם כבר בצורה תמציתית ביותר. הוסיפו לכך את העובדה שאתם לא מתמצאים בעריכת דין ולא יודעים האם ועד כמה הדברים המתוארים הם אכן הישג משפטי משמעותי או שלא. בשורה התחתונה, כאמור, כדאי לקחת המלצות כאלה "בערבון מוגבל".

חיפוש עורכי דין פליליים מומלצים - כמה שיקולים מעשיים


עורך הדין שתבחרו, חייב כמובן להיות מומחה בתחום הפלילי. עוד דרישה בסיסית, אשר תסייע לצמצם את רשימת עורכי הדין האפשריים ולהתמקד בבחירה מהירה, היא נושא המיקום. כדאי לכם לבחור בעורך דין שממוקם קרוב אליכם, כך שתוכלו להיפגש בנוחות. איתור עורך דין פלילי מומלץ שמתאים לכם, עשוי להתחיל מרשימה של עורכי דין כאלה שתגבשו כנראה בקלות יחסית. לא חסרים עורכי דין בתחום הפלילי ורשת האינטרנט מאפשרת למצוא אותם במהירות, כולל איתור חוות דעת. אלא שכאן כדאי להשקיע זמן נוסף, בבחירה סבלנית של עורך הדין שתבחרו. עוד נקודה חשובה, היא שלעתים עולה צורך דחוף מאוד בעורך דין פלילי, באופן שמפתיע את האדם ולא משאיר זמן רב לבחירה יסודית.

דוגמאות אופייניות, מספקים מצבים של מעצר או זימון לחקירה. מסבכת את העניין העובדה, שעבודת עורך הדין כרוכה בהתעמקות בפרטים רבים ולכן, עדיף שלא לעבור מעורך דין אחד לשני. מוטב שעורך דין אחד יטפל בעניין שלכם, מתחילתו ועד סופו. אפשרות ביניים, היא התקשרות עם עורך דין באופן מיידי, ספציפית ורק עבור ההליך הנוכחי בו נמצאים, כולל סיכום על תשלום רק עבורו. גישה כזו, לא חייבת לבטל את האפשרות להמשיך עם אותו עורך דין. אולי זה בדיוק מה שתחליטו לעשות, בעקבות ההיכרות הישירה איתו ולאחר שתראו כיצד הוא מתפקד בפועל. את ההיכרות האישית איתו, ניתן וכדאי להתחיל ממעבר על אתרו. לבסוף, לגבי הרשימה המצומצמת של עורכי דין שנראים לכם, חשוב מאוד גם להיפגש לשם ההתרשמות האישית. בסופו של דבר, זהו אדם שתרצו לסמוך עליו ולבטוח בו, אשר יטפל בעניין אישי מאוד ואפילו קריטי עבורכם. כך ש"כימיה אישית" ביניכם בהחלט חשובה.

עורך דין פלילי מומלץ - ההיבט הכספי


עלות שירותי עורך דין פלילי מומלץ איננה מבוטלת. ישנו גם הבדל משמעותי בנושא זה בין משרדי עריכת דין שונים, בהתחשב בגורמים כגון מוניטין וניסיון. אך בכל מקרה, זה לא שירות זול. כמו כן, כל מקרה פלילי מיוחד בפני עצמו ואתם לא יודעים כמה זמן ההליכים המשפטיים נגדכם יתנהלו בסך הכל. בנוסף לכך, עשויות להיות בהמשך הדרך "הפתעות" שונות ולא צפויות, אשר יסבכו את העניין וידרשו עוד עבודה מצד עורך הדין. כמובן, גם ההיפך עשוי לקרות. אך השורה התחתונה היא שלא ברור בהתחלה כמה שעות עבודה יידרשו מעורך הדין. עורך דין פלילי מומלץ יכול וצריך לתת לכם הערכה כללית לגבי ההמשך, כולל סדר גודל של היקף השעות שיידרש, לפעילויות שונות סביב הטיפול בעניינכם. הערכה זו כמובן מסייעת מאוד והיא תתרום להגעה לסיכום כספי בין הצדדים בהתחלה.

בכל מקרה, הדברים עשויים להצטבר לסכומים לא מבוטלים. בהתאם, גם הפרשי התעריפים בין עורכי הדין השונים, עשויים להצטבר להבדל ניכר. משרדי עורכי דין יוקרתיים יגבו תעריפים גבוהים במיוחד. פגישה עם עורך דין ממשרד כזה עשויה להשאיר רושם שזהו המענה הטוב ביותר למצבכם. מצד שני, האם האדם שאיתו נפגשתם, הוא גם זה שיטפל בפועל בתיק שלכם? במשרדים רבים, מי שעומד בראש המשרד הוא זה שמושך אליו לקוחות, אך לא בהכרח מטפל בהם אישית בהמשך. כמו כן, האם התועלת המיוחדת שתתקבל ממשרד כזה, שווה עבורכם את התעריף הגבוה יותר? זו שאלה כבדת משקל. חשוב לציין, ששכר טרחה של עורך דין עשוי להיות מורכב מכמה חלקים שונים, שיתומחרו באופנים שונים. בהקשר עבירות פליליות, בגלל אופי הנסיבות, השכר לרוב מבוסס על שעות. לכן, ככל שהזמן מתיר, רצוי לדבר עם כמה עורכי דין ולקבל מהם הצעות מחיר. אגב, לעתים עורך הדין עשוי ליזום הסתייעות במומחים לנושאים שונים, במסגרת ההגנה עליכם. גם כאן העלויות לרוב לא מבוטלות.