skip to Main Content

בקשת חנינה מנשיא המדינה

לנשיא המדינה סמכות להורות על חנינה של עונשים, קיצור עונשי מאסר, קיצור תקופת התיישנות של רישום פלילי, מחיקת רישום פלילי, קיצור תקופת פסילת רישיון נהיגה, ועוד.
סמכותו של הנשיא לחון מי שהורשע בבית המשפט נובעת מחוק יסוד: נשיא המדינה אשר מעניק לנשיא את הסמכות לחון עבריינים ולהקל בעונשים שונים שהוטלו עליהם. עוד יכול הנשיא להמיר ענישה ממשית בעונש אחר הפוגע בנו פחות.

הסמכות של נשיא המדינה למחוק רישום פלילי נובעת מחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים.

בקשת חנינה מוגשת אם כך לנשיא המדינה, ויכולה להוביל לחנינה, קיצור, ביטול ושינוי לטובה של עונשים שהוטלו על כל אדם.

 

מדוע להגיש בקשת חנינה

מדוע להגיש בקשת חנינה לנשיא?


כל אדם רוצה שהענישה שהושתה עליו תהיה קצרה ככל הניתן, והאינטרס שלנו הוא שהרישום הפלילי יהיה נקי מכל רישום על הרשעה כזו או אחרת כמה שיותר מהר.
מהלך זה ניתן השיג בעזרת חנינה מנשיא המדינה אשר יכול כאמור לקצר את התקופות האלה על פי החוק.

עורך דין פלילי איתמר צור מסביר על הליך החנינה, כיצד הוא קורה ומה שחשוב לדעת עליו.

מי יכול להגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה?


כל אדם יכול להגיד בקשת חנינה לנשיא המדינה וזוהי זכות חוקית. אבל, חשוב לזכור כי זהו הליך מורכב, העובר שלבים ובדיקות והנשיא לא מעניק בקלות חנינה לכל מי שמבקש.
על מנת לזכות בחנינה צריך לעמוד במספר דרישות ותנאים לא פשוטים, כדי לקבל הפחתה בעונש, או להמיר אותו בעונש אחר וקל יותר.
כך גם נכון הדבר לגבי קיצור של תקופות התיישנות ומחיקה של רישום פלילי.

החנינה הנשיאותית אינה הליך של ערעור על בית המשפט. הליך זה הוא מערך מקביל שניתן להשתמש בו לאחר ההליכים בבית המשפט, ואולם הרף הגבוה הנדרש להצלחה בקבלת חנינה מהנשיא מדגיש את הצורך לעשות זאת בצורה חכמה ומקצועית, וכדאי לעשות זאת בעזרת עורך דין מומחה בבקשות חנינה מהנשיא בתחומים שונים.

עורך דין מקצועי ידע להעריך את סיכויי הבקשה, יסביר איזה מסמכים חשובים עליכם להציג על מנת להגביר את הסיכוי, וכן יכתוב ויגיש את הבקשה בצורה מקצועית ומשפטית, ומשכנעת על מנת שתגיע אל הנשיא בצורה שתמקסם את סיכויי ההצלחה.

מה כולל ההליך של הגשת החנינה?


הליך בקשת חנינה מנשיא המדינה הוא הליך מורכב, הכולל ראשית קבלת הבקשה על ידי הלשכה המשפטית בבית הנשיא, והעברתה לקבלת חוות דעת ממשרד המשפטים בעניינה.
לאחר מכן נערך בירור מקיף של המקרה הספציפי, ההליך הפלילי למשל אשר התרחש, המצב המשפטי של המבקש כיום וכן מצבו האישי המפורט בבקשה ונסיבותיו של המבקש.
לאחר מכן מוחזר התיק למחלקת החנינות אשר מבצעת את בדיקותיה ופעולות שונות על מנת לקבל החלטה.
בשל מורכבות ההליך ומה שעומד על הפרק כדאי לפנות בבקשה לחנינה על ידי בעל מקצוע אשר יכוון, ינסח וייעץ, ויגדיל את הסיכויים שלכם לזכות בחנינה.

סוגי חנינה שיכול להעניק נשיא המדינה - קיצור תקופת מאסר: אדם שהורשע בבית משפט ושהושת עליו עונש של מאסר בפועל או מאסר שמרצה בעבודות שירות יכול לבקש מהנשיא חנינה מכל עונש המאסר, או בבקשה לקצר את תקופת המאסר, או להמיר אות ובעונש מסוג אחר.

יש לפנות לנשיא רק לאחר מיצוי כל ההליכים המשפטים הכוללים אף ערעור פלילי. מחיקת רישום פלילי לגמרי או קיצור תקופת התיישנות: אדם שהורשע בבית משפט יכול לפנות לנשיא בבקשה לקיצור תקופת ההתיישנות על העבירה, או להליך מחיקה של הרישום לגמרי. קיצור תקופת פסילה של רישיון נהיגה: מי שרישיונו נשלל ממנו בבית המשפט, בגין הרשעה בעבירות תעבורה יכול לפנות בבקשה לקצר את תקופת השלילה. כמו כן ניתן לבקש להמיר את השלילה בעונש אחר, אשר לעיתים הוא נראה מכביד יותר, אך למי שרישיונו חשוב לו למשל לצרכי עבודה, הדבר מאד משמעותי.
הפחתה בסכומי קנסות שהוטלו על ידי בית משפט: אדם שנגזר עליו עונש בהליך פלילי או בהליך תעבורתי רשאי לפנות בבקשה לנשיא להפחית מהסכום לתשלום. יש לעשות זאת בבקשת חנינה מנשיא המדינה לאחר מיצוי הליכים מלא מול המרכז לגביית קנסות.

 

עורך דין מומחה בחנינות לנשיא המדינה - איתמר צור עורך דין פלילי
בקשה לקציבת עונש מאסר של אסיר עולם: אסירי עולם יכולים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לקצוב את עונשם, וישנה את משך המאסר ממאסר עולם לא קצוב, לתקופת זמן מוגדרת, אשר יש לה סוף, ואשר אף ניתן לקבל שחרור מוקדם במסגרתה.

האם נשיא המדינה יכול לחון ולהורות על מחיקת תיקים שנסגרו במשטרה?


התשובה שלילית, נשיא המדינה לא יכול להורות על מחיקת רישום משטרתי של תיקים סגורים.
הסמכות להורות על מחיקת רישום משטרתי נתונה למשטרת ישראל- במדור המידע הפלילי.
על מנת לבחון את מחיקת התיקים הסגורים במשטרה יש לראות את המאמר על מחיקת רישום משטרתי שהוא הליך שונה.

כמה זמן לוקח הליך קבלת חנינה מהנשיא?


בקשה לחנינה נשלחת אל לשכת נשיא המדינה. מחלקת החנינות בלשכת הנשיא פונה לקבל מידע רלוונטי על המבקש, על מנת לבחון את הנתונים הכלולים בבקשת החנינה.
המידע הרלוונטי הוא מידע מתיק בית המשפט בגינו מתבקשת בקשת החנינה מנשיא המדינה, רישומו הפלילי העדכני של המבקש, מידע מודיעי מרשויות המדינה על המבקש כגון מידע מבית הסוהר לגבי התנהלותו של אסיר בזמן ריצוי מאסרו שבעניינו הוא מבקש חנינה, משטרת ישראל ועוד.
כאמור הבקשה נשלחת אף לחוות דעת של משרד המשפטים, ולאחר מכן נבחנת לעומקה על ידי הלשכה המשפטית בבית הנשיא.
בסופו של ההליך ממליצה הלשכה המשפטית לנשיא המדינה אם להעניק חנינה למבקש או לסרב לבקשה.

בקשות חנינה רבות מוגשות לבית הנשיא ולכן ההליך יכול לקחת מספר חודשים ואפילו שנה בתיקים בעלי דחיפות פחותה.

מה קורה אם קיבלתי תשובה שלילית?


לאחר קבלת תשובה, ניתן לפנות לאחר חצי שנה בבקשה נוספת

עורך דין מומחה בחנינות לנשיא המדינה


משרדו של עורך דין איתמר צור מתמחה במשפט פלילי ומנהלי, ומייצג את לקוחותיו בהליכים שונים ומורכבים החל מליווי חקירות במשטרה, ולאורך כל ההליך הפלילי עד תומו וגם לאחריו.
כך מייצג עורך דין איתמר צור הליכים של פניה לנשיא המדינה בבקשה לחנינה, בתיקים שונים הכוללים קיצור תקופות מאסר, ביטול פסילת רישיון לאחר פסילה ארוכה בגין תיקי תעבורה חמורים, וכמובן בהליכים של קיצור תקופות התיישנות ומחיקת רישום פלילי.

בקשת חנינה יכולה להשפיע על העתיד שלכם בתחומים רבים, והיא כוללת הליך מורכב ולא פשוט.

כדאי לעשות אותו ברצינות ולא לפנות במכתב פשוט אשר יכול לפגוע בכם, ולגרום לכך שלא תמצו את הסיכוי לקבל תשובה חיובית לבקשה רצינית. פנו לעורך דין איתמר צור לקבלת ייעוץ משפטי והערכת סיכוי להצלחת ההליך של קבלת חנינה מנשיא המדינה, וייצוג משפטי מקצועי, נחוש ואישי עד לסיום ההליך בתוצאה הטובה ביותר.

 

פנו לייעוץ ולייצוג משפטי מקצועי ואישי, עורך דין פלילי איתמר צור – 050-7246247