skip to Main Content

עורך דין הגירה – כיצד הוא יכול לעזור לכם?

חוקי ההגירה לישראל כוללים סעיפים רבים שנועדו להסדיר מי רשאי להגר לישראל ולהפוך בה לתושב קבע ואף להתאזרח באופן מלא. חוקים אלו כוללים את חוק השבות (עבור יהודים) וחוק ההגירה עבור מי שאינו יהודי. במקרה של אדם שאינו יהודי, הדבר הרבה יותר מורכב, ולכן כדאי מאוד להתקשר עם עורך דין הגירה מקצועי ומנוסה. בזה בדיוק מתעסק משרד עורך דין איתמר צור ומייד תבינו כיצד הוא יוכל לעזור לכם בנושא.

 

מתי ניתן להגר לישראל? ומדוע חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי?


הגירה לישראל מוגדרת ככניסה לישראל שלא למטרת תיירות אלא לצרכי מגורים בה, עם האפשרות לעבוד ולהתפרנס בה על פי היתר חוקי. כל מי שיהודי יכול להגר למדינת ישראל על פי חוק השבות, שמתיר ליהודים מכל רחבי העולם לעלות לישראל ולהתאזרח באופן מיידי. מי שאינו יהודי אינו נהנה מזכות הגירה מיידית, אלא עליו לעבור לא מעט מכשולים ומחסומים בירוקרטיים. רוב רובם של המהגרים לישראל מעוניינים להתיישב במדינתנו מפאת סיבות של פרנסה (קרויים גם "מהגרי פרנסה") או בשל היותם נשואים או ידועים בציבור לאזרחים ישראלים או היותם סטודנטים ממדינות זרות. כל מקרה נבחן לגופו על ידי משרד הפנים ונדרשים מסמכים והוכחות שונות על מנת שהבקשות יטופלו באופן מלא ובמהירות. הדרך הטובה ביותר לצלוח את הדרך היא באמצעות עורך דין הגירה שמתמחה בתחום מורכב וסבוך זה.

 

כיצד עורך דין הגירה יכול לעזור להסדיר מעמד של בן זוג זר?


אחד התרחישים הנפוצים ביותר שבגינו צריך לפנות אל עורך דין הגירה, הוא הסדרת מעמד לבן זוג זר בישראל. אין שום מניעה כי אזרח ישראלי יהיה נשוי לזר או ידוע בציבור שלו, אך כל עוד לא מסדירים את המעמד של הזר בישראל, הוא נחשב כתייר שרשאי להישאר בישראל לפרק זמן של עד 3 חודשים בלבד. מי שנשאר פרק זמן ארוך מכך ללא אישור, למעשה עובר עבירה פלילית. עורך דין לענייני הגירה לישראל יכול לסייע לבני הזוג להגיש בקשה שתאפשר לזר להישאר בישראל כתושב קבע וזאת על ידי השגת כל המסמכים הרלוונטיים והתכוננות לחקירה במשרד הפנים. התהליך כולל מספר שלבים:

  • הגשת הבקשה פיזית – כאשר שני בני הזוג נמצאים בישראל, חובה על שניהם להגיש את הבקשה בלשכת משרד הפנים. כאשר שניהם נמצאים בחו"ל, חובה עליהם להתייצב בנציגות ישראל במקום מגוריהם. אם רק האזרח הישראלי נוכח בישראל, רק הוא מחוייב להגיע ללשכת משרד הפנים להגשת הבקשה והמסמכים. מלבד מסמכים רלוונטיים, לבקשה אמור להיות מצורף גם מכתב שמסביר את הקשר בין בני הזוג והסיבה לצורך של הזר להגר לישראל. על המכתב להיות חתום על ידי שני בני הזוג עם אימות נוטריוני.

  • השגת תעודות מתאימות – במקרה של תעודת נישואין, עליה להיות מקורית, מאומתת ומתורגמת על ידי נוטריון בינלאומי. אם מדובר בידועים בציבור, יש להמציא אישור של בית המשפט לכך, מתורגם ומאומת גם כן. בנוסף יש להציג גם צילום מאומת של דרכון בן הזוג הזר, עם תוקף של שנתיים לפחות, כמו גם תעודת יושר שמוכיחה היעדר עבר פלילי של הזר שמעוניין בהגירה. במקרים מסוימים ניתן עדיין לאשר הגירה לישראל כשקיים עבר פלילי, כתלות בסוג העבירה וחומרתה.


על כל המסמכים להיות חתומים על ידי שני בני הזוג ולכך יש לצרף טופס בקשה מתאים אש/6. עורך דין הגירה מקצועי ומנוסה אף ימליץ לבני הזוג לצרף לבקשה כל מסמך נוסף שיעזור להעיד על טיב הקשר ביניהם וכנותו, בשביל לא לעורר את חשד פקידי משרד הפנים, מה שעלול לגרום לעיכובים מיותרים בתהליך. חשוב גם  לציין כי כאשר לזר יש ילדים מנישואים קודמים, יש להשיג לעיתים גם מסמכים נוספים, כגון תעודות לידה, תעודות משמורת או אימוץ, דרכון זר עם תוקף של שנתיים לפחות והיעדר עבר פלילי עבור קטינים. על כל החומר להיות מתורגם ומאומת. עורך דין לענייני הגירה מספיק מקצועי ומנוסה יכול גם לסייע בקישור לקוחותיו עם אנשי מקצוע יעילים ומקצועיים בתחום התרגום והאימות בארץ ובחו"ל, מה שיזרז את השגת המסמכים הרלוונטיים הדרושים להגשת הבקשה.

 

עורך דין הגירה לישראל – סוגי האשרות שהוא יכול לבקש


ישנן אשרות שונות שמיתירות כניסה לישראל והן מחולקות לאשרות ביקור ואשרות שהייה. ההבדל בין השתיים הוא משך הזמן שמאפשר לזר לשהות בישראל, כאשר אשרות השהייה מוגדרות כהגירה לכל עניין ודבר, גם אם לפרק זמן מוקצב מראש. עורך דין הגירה לישראל מטפל בכל אחד מסוגי האשרות הללו, לרבות אשרות שהייה עבור סטודנטים זרים לישראל, אשרות שהייה לאנשי דת שפועלים בישראל, הגירת קרובי משפחה של סטודנטים שלומדים בישראל וכמובן, אשרת הסדרת מעמד כפי שתואר בפסקה הקודמת.

בכל אחד מהמקרים עורך הדין מטפל בהגשת המסמכים הנדרשים, כאשר עדיף לדאוג לכך עוד הרבה לפני הכניסה לישראל. משום שהשהייה הבסיסית לישראל מוקצבת בזמן (3 חודשים), התחלת ההליך כאן בארץ עשויה שלא להספיק בפרק זמן זה ותידרש פעולה של בקשת הארכות – פעולה משפטית אפשרית אך יקרה וגוזלת זמן ומשאבים. בכל הבקשות יש לוודא כי האמת אינה מוסתרת ולהימנע מביצוע כל פעולה עסקית (למשל, עבודה ללא אישור של הזר) שעשויה להתגלות ולחבל בסיכויי ההצלחה של הסדרת האשרה.

 

מה ההבדל בין אזרחות ישראלית לבין תושבות קבע?


ברחבי העולם מקובל מאוד להפוך לתושבי קבע במדינה שבה אדם מסויים לא נולד או נחשב אזרח.  למשל, אדם יכול להיות תושב קבע בנורבגיה אבל להיות בכלל אזרח פורטוגלי, כחלק בלתי נפרד מההסכם האיחוד האירופאי. בישראל, הסדרת שהייה של זר, במיוחד כאשר מדובר בכזה שנשוי לישראלי, מתאפשרת גם כן באמצעות תושבות קבע, אך על מנת להיות מוכר כאזרח ישראלי לכל דבר ועניין, יש צורך לעבור בינתיים תהליך מורכב וארוך שלוקח מספר שנים.

על מנת להשיג זאת וכדי שהתהליך יהיה כמה שיותר ממוקד ומהיר, חשוב מאוד לקבל ייעוץ והנחיות מעורך דין הגירה מקצועי ומנוסה. ככלל, אזרחים במדינת ישראל יכולים לבחור ולהיבחר לכנסת, לקבל דמי ביטוח לאומי, דמי אבטלה וקצבאות שונות,  מה שתושבי הקבע אינם זכאים להם, ולכן כדאי מאוד לבצע את התהליך.

 

החלטת משרד הפנים – לא גזירה משמיים


במידה ומשרד הפנים החזיר תשובה שלילית, על הזר לעזוב את המדינה בפרק הזמן שנקבע עבורו, אך חשוב לדעת כי עורך דין הגירה מספיק מקצועי ומנוסה יכול לפעול על מנת לנסות להפוך את החלטת משרד הפנים, על ידי השגת ההוכחות הנדרשות והטיעונים המתאימים ביותר לצורך העניין. ניתן לערער בפני משרד הפנים באופן ישיר תוך 21 ימים מקבלת הדחייה ולכן חשוב לבצע זאת כמה שיותר מהר. היבט זה חשוב ביותר שכן במידה וגם הליך זה לא צלח, ניתן לפנות לבית הדין לעררים ולאחר מכן, אם גם תהליך זה כשל, לפנות לבית המשפט להכרעה סופית בעניין.

בית הדין לעררים מתעסק בנושאים רבים שקשורים להגירה לישראל, בין היתר הסדרת שהות של קטינים שהינם ילדים לבן זוג זר לישראלי, מתן סטטוס לזרים שמבקשים להיקלט בישראל כפליטים, הסדרת הסטטוס של ידועים בציבור או נשואים, אשרות של עובדים זרים ועוד. למרות שאת הבקשה לערעור ניתן בימינו כבר להגיש בקלות באופן מקוון, חשוב מאוד לבצע אותה בליווי עורך דין הגירה שמודע ללשון החוק ויודע אילו מסמכים נדרשים בכל סעיף.

 

עורך דין הגירה ותפקידו במניעת גירוש


כאשר בן או בת הזוג של הישראלי מגיעים למצב בו הם שוהים בישראל שלא כחוק, למשל, כאשר תוקף האשרה שלהם פג, הדבר יכול להוביל לגירושם בתהליך מהיר וקצר שנמשך על פני מספר שבועות בלבד. התפיסה של שוהה שנמצא בישראל באופן לא חוקי יכולה להוביל למעצר לכל עניין ודבר ושהייה במתקן הכליאה גבעון. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ניתן לערער ולבקש את ביטול הגירוש, מה שמתנהל בבית הדין לעררים מחוז תל אביב או לחלופין, במקרה של אדם שהסתנן לישראל ונכנס אליה בצורה בלתי חוקית ומבוקרת, בבית הדין לביקורת משמורת סהרונים. כמובן שחשוב מאוד מרגע המעצר ליצור קשר עם עורך דין הגירה על מנת לפעול לביטול הגירוש.

הגירוש לא יתבצע עד סיומו של שימוע, תהליך בו המגורש יכול לטעון בפני הדיינים מדוע הוא מבקש להישאר בישראל ומדוע אין לגרש אותו. הסיבות יכולות להיות כלכליות, קשורות למדינות שנמצאות במצב מלחמה, מצב רפואי ועוד. עורך הדין יכול לעזור באיסוף כל המסמכים והראיות הנדרשים להוכחת הקשר עם הישראלי וגם בתרגום ואימות מסמכים רלוונטיים כגון תעודות לידה, תעודות היעדר רישום פלילי וכו'. השימוע עשוי לכלול גם חקירה של שני בני הזוג לבדיקת כנות הקשר שביניהם. עורך הדין יכול לעזור גם במישור הזה, עם עזרה בהצגת הטיעונים על מנת לוודא כי הם נשמעים בצורה הנכונה בבית המשפט, מה שיביא להתרשמות חיובית מבני הזוג. במידה ותהיה התרשמות שלילית הרי שיתבצע גירוש, לעיתים עם שלילת היכולת לחזור לישראל.

 

הזמנת אורחים לישראל מחו"ל – עוד היבט שבו עורך דין הגירה עוזר


תפקיד חשוב של ביקורת הגבולות בשדה התעופה כולל מניעת כניסה של תושבי חו"ל לתוך ישראל, במידה ועולה החשד כי לא מדובר בביקור תיירותי זמני בלבד. במקרה ועולה החשד של ביקורת הגבולות, עשוי המבקר להיות מוגדר בתור מסורב כניסה ולא לקבל אישור לצאת משדה התעופה ולהיכנס לישראל. דבר זה יכול להתרחש כאשר מגיעים מבקרים זרים למטרות תמימות לחלוטין, כמו ביקור בני זוג או ביקור חברים. בכל מקרה לגופו, חשוב להיוועץ עם עורך דין הגירה לפני שהזר מגיע לישראל. במידה ומדובר במדינת מקור שמחייבת קבלת ויזה לישראל, יש להסדיר זאת מראש.

כאשר מדובר במדינה שאינה דורשת ויזה, יש לפעול על פי ייעוצו של עורך הדין על מנת למזער את הסיכון מפני סירוב כניסה. פעולות אלו יכולות לכלול רכישת כרטיס הלוך ושוב  והצגתו בפני ביקורת הגבולות, רישום מסודר של כל מה שמעוניינים לעשות בישראל והצגת מסמכים שונים שיוכלו להוכיח את הסיבה להגעה לישראל. כמובן שאם מדובר במקרה של אדם שבעבר גורש מישראל או היה מסורב כניסה, החשיבות שבקבלת הנחיות הרלבנטיות על ידי עורך דין הגירה מקצועי ומנוסה עולה עוד יותר.

הינכם תושבי תל אביב ומחפשים עורך דין שמתמחה בענייני הגירה? צרו קשר עוד היום עם משרדו של איתמר צור – עורך דין הגירה תל אביב בעל מוניטין רב בתחום. הידע הרב שלו בכל דיני ההגירה הקיימים והפסיקות הרבות בתחום, בשילוב ניסיונו הרב בייצוג מול הרשויות הרלוונטיות והיכרותו עם הנפשות הפועלות, ישפרו משמעותית את סיכויי הבקשה שלכם לקבלת האשרה המיוחלת. שיהיה בהצלחה.