skip to Main Content

כל מה שחשוב לדעת – איך בוחרים עורך דין לאחר תאונות דרכים

יש למצוא את האדם המתאים ביותר לייצג אותך ולנווט את דרכך בנבכי החוק הפתלתלים. עורך דין תאונות דרכים טוב יכול להיות ההבדל בין פיצוי סמלי וזעום לבין פיצוי מקסימלי.  האם הוא מומחה בתחומו? האם מטפל בתביעות נזקין כלליות? האם בעל ניסיון בטיפול מול חברות ביטוח?

תאונות הדרכים הפכו למאורע שכיח בנוף הישראלי. אנשים רבים במדינתנו מעורבים בתאונות דרכים שונות ונפגעים בדרגות פגיעה כאלו ואחרות כל שנה. חלקם פונים לייעוץ משפטי וחלקם מוותרים ללא ידיעתם על פיצויים שמגיעים להם. במקרה ונפגעת בתאונת דרכים, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים מקצועי שיידע לכוון אותך בנבכי החוק וידאג לפיצוי המקסימלי עבורך.

עורך דין תאונות דרכים הוא עורך דין המתמחה בתחום הנזקין וספציפית בתחום תאונות הדרכים. אם אתה צריך עורך דין לענייני משפחה לא תפנה לעורך דין לענייני מס. הכלל הזה מיושם גם במקרה שלנו. חשוב לבחור עורך דין תעבורה שזה תחום ההתמחות הספציפי שלו ויש לו ניסיון רב בטיפול בתיקי נזקין בגין תאונות דרכים. חשוב לבדוק ולברר אם עורך הדין הפוטנציאלי את מספר השנים שהוא עוסק בתחום, היכן התמחה, תביעות קודמות וסכומי פיצויים שנפסקו ללקוחותיו. המידע הזה יכול להיות ההבדל בין עורך דין מתחיל לבין עורך דין אמין ומקצועי שיילחם עבורך בחירוף נפש.

כיום, כמעט בכל משרד עורכי דין ישנו עורך דין תאונות דרכים. אם אתה בוחר לפנות למשרד עורכי דין ולא לעורך דין עצמאי חשוב מאוד לברר מי יהיה עורך הדין המייצג שלך. האם הוא מומחה בתחומו? האם מטפל בתביעות נזקין כלליות? האם בעל ניסיון בטיפול מול חברות ביטוח? שאלות אלו יכולות לעזור לך לברר מי האדם שייצג את האינטרס שלך בצורה הטובה ביותר ויידאג לפיצוי המקסימלי בשבילך. ישנן חברות שמציעות לך פיצוי בגין תאונות, יש לקחת בחשבון שעל פי החוק הישראלי רק עורך דין יכול לייצג אותך בבית המשפט במידת הצורך. לכן חשוב לפנות לעורך דין תאונות דרכים מקצועי ואמין שיוכל לעמוד במשימה אם  אכן תצטרך להגיע לבית המשפט.

בין אם נפגעת קלות או נפצעת אנושות בתאונת דרכים ייתכן מאוד ומגיע לך פיצוי כספי. יש למצוא את האדם המתאים ביותר לייצג אותך ולנווט את דרכך בנבכי החוק הפתלתלים. עורך דין תאונות דרכים טוב יכול להיות ההבדל בין פיצוי סמלי וזעום לבין פיצוי מקסימלי. 

אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצויים. כדי לקבל את הפיצויים המגיעים לו הוא יזדקק לשרותיו של עורך דין תאונות דרכים שייצג אותו מול חברת הביטוח. עורך דין המחויב לכללי האתיקה יוכל לייצג את הנפגע  בבתי המשפט בישראל. כדאי שיהיה זה עורך דין העוסק בתחום נזקין עם דגש על תאונות דרכים.

עורך דין מחויב ע"פ חוק לייצג את לקוחו בצורה נאמנה, חב בחובת הזהירות, חייב להכיר חוקים שימושיים, ובמיוחד את אלה המתייחסים לעניין לקוחו, הוא חייב לעמוד בלוחות הזמנים הקובעים בחוק, הוא צריך למסור ללקוח שלו עובדות ופרטים רלוונטיים, וכמובן ליידע את הלקוח שלו לגבי פסיקה וחקיקה החלות  במקרהו, כמו כן הוא צריך להסביר ללקוחו את משמעותו של כל מסמך עליו הוא חותם.   

רצוי שהפנייה לעורך דין תאונות דרכים דם לאחר התאונה היות ומעורך הדין יוכל הנפגע לקבל הדרכה וייעוץ מבעוד מועד לגבי הדרך הנכונה לטפל בתיק: בפניותיו לרופאים, בהתייחס למקום עבודתו, ובכל הנוגע לפנייה לגורמים נוספים, בכל הנוגע לקבלת סיעוד ועזרה בבית ועוד. אם אדם פונה למשרד של עורכי דין העוסקים בדיני נזיקין, הוא צריך כבר בפגישה הראשונה לשאול מי יהיה עורך הדין שייטפל בתיק עצמו.  

אדם שנפגע בתאונת דרכים, בהיותו נוסע, נהג, או הולך רגל, זכאי לפיצוי על נזקי הגוף והנפש שנגרמו לו בתאונה. חוק הפיצויים מסדיר את זכות הנפגע בתאונת דרכים לפיצויים. יסודו של חוק הפיצויים הוא בתפישה החברתית שלא להשאיר נפגעי תאונות דרכים ללא פיצוי. בנוסף לכך הוא זכאי לקבל תגמולי ביטוח מביטוחים פרטיים כמו ביטוח מנהלים, ביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, תאונות אישיות, ביטוחים סיעודיים וכד'

תאונות דרכים המקפדות חיי אדם בכבישי הארץ הן, לצערנו, תופעה שכיחה.  חוסר תרבות הנהיגה על הכביש ואי כיבוד כללי ההתנהגות הבסיסיים הכרוכים בכך מביאים לא אחת לאובדן חיים, ובמקרים רבים גורמים נזק גופני קשה לקרבנות התאונה, הורסים את חייהם לשארית ימיהם, ופוגעים פגיעה אנושה באיכות החיים שלהם ושל הקרובים שלהם.  לפני פגישה עם עורך דין תאונות דרכים, כדאי להתעניין בנושאי תאונות דרכים ובפסקי דין, כי איסוף המידע יידע אתכם מהן זכויותיכם ואיזה עורך דין  תאונות דרכים לבחור.

כמה זה עולה לנו?


התשלום לעורך הדין עבור שירותיו יגיע מתוך הסכום שיתקבל כפיצוי בגין תאונת הדרכים, הוצאות משפט גדולות נחסכות למעשה מהנפגע. לא תידרש לשלם עבור כל הגשת מסמכים לנתבע או בית המשפט, הופעה בבית המשפט או כל ייצוג אחר. החוק במקרה זה לצדך ומגן עליך.

תביעת פיצויים בגין תאונת דרכים יכולה להיות תהליך ארוך ולא פשוט עבור הנפגע. הפסד ימי עבודה, הוצאות רפואיות וטראומה נפשית מצטרפים לשורת הוצאות לא צפויות ופתאומיות. מצב כלכלי ונפשי לא פשוט זה עלול להרתיע נפגעים מלפנות לעורך דין תאונות דרכים מחשש לתשלומים נוספים שיקשו עליהם במצב קשה ממילא. מחשבה זו מתבררת לרוב כלא מוצדקת.

שכר טרחת עורך דין מקסימלי לנפגעי תאונות דרכים קבוע בחוק, אין עורך דין רשאי לגבות יותר מהסכום שהחוק מאפשר לו. שכר עורך הדין יחושב באחוזים מגובה הפיצוי המתקבל. החוק קובע לכל הליך אחוז משלו שישולם לעורך הדין:

 - 8 אחוזים מכל סכום שיתקבל לפני פניה לבית המשפט, כגון בהליך גישור או פשרה. .

- 11 אחוזים מסכום שיתקבל במקרה של פשרה לאחר הגשת תביעה לבית המשפט, ולפני הדיון הראשון.

- 13 אחוזים מהסכום שיתקבל על פי פסק דין שניתן על ידי בית המשפט.

כפי שניתן לראות, התשלום לעורך דין תאונות דרכים עבור שירותיו יגיע מתוך הסכום שיתקבל כפיצוי בגין תאונת הדרכים, הוצאות משפט גדולות נחסכות למעשה מהנפגע. לא תידרש לשלם עבור כל הגשת מסמכים לנתבע או בית המשפט, הופעה בבית המשפט או כל ייצוג אחר. החוק במקרה זה לצדך ומגן עליך ולמעשה מאפשר לך לפנות לעורך דין תאונות דרכים ולקבל בעזרתו את הפיצוי שמגיע לך ללא הוצאות כבדות. כמו כן, מכיוון שהפיצוי מגיע כאחוז מתוך הסכום הכללי, לעורך הדין עצמו יש אינטרס להשיג את הסכום הגבוה ביותר במינימום זמן ופעילות.

ברוב המקרים, פגישת ייעוץ תינתן לך בחינם שכן עורך הדין לתאונות דרכים מעוניין שתשכור את שירותיו. מיותר לציין שהתחרות בתחום גדולה. מומלץ להיפגש עם מספר עורכי דין המתמחים בתאונות דרכים ולוודא שעורך הדין הנבחר פועל על פי החוק ולא יגבה הוצאות נוספות. כך תבטיח לעצמך ייצוג הוגן ואמין על ידי עורך דין תאונות דרכים ישר ומקצועי שיילחם נאמנה עבור הפיצוי שמגיע לך מבלי שתידרש להוצאות כבדות.

איתמר צור - עו"ד תעבורה