skip to Main Content

עבירת גידול סמים

גידול סמים וכן ייצור או הפקתם נחשבות כאחת מעבירת החמורות בפקודת הסמים, אשר נושאות בחובן עונש מאסר עד 20 שנה. הסיבה לכך היא כי לפי תפיסת המחוקק בישראל כל עבירת גידול סמים, ייצור והפקת הסם והיא עבירה שאינה חוקית. עורך דין פלילי איתמר צור מסביר על העבירה,ענישה וייעוץ לפני חקירה. 

עבירת גידול סמים - ענישה


עניין עבירת גידול הסמים הוא השלב שבו מיוצר החומר בפועל ושלבי הכנתו. העבירה מוגדרת בסעיף 6 לפקודת הסמים ונקרא בפועל "ייצור הכנה והפקה":

"לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברישיון מאת המנהל. העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977".

מכאן ניתן ללמוד כי המחוקק התייחס לכל אותם השלבים אשר מאפשרים לאחר מכן שימוש, סחר ואספקת הסמים לאחרים. נתון משמעותי נוסף הוא כי המחוק לא הבדיל בין סוגי סמים שונים, ומהלכי הפקה ייחודיים, כך שאין כל פירוט או הבדל בין גידול סם מסוג מריחואנה, ובין ייצור סמים כימיים וסינטטים כגון MDMA.

עבירת גידול סמים- האם אין הבדל?


שימו לב כי ישנם סוגים שונים של ענישות לפי סוג צריכת הסם. לדוגמא, במקרה החזקת סמים לצריכה עצמית הענישה יכולה להגיע עד 3 שנות מאסר. בניגוד לכך, עבירת גידול סמים אינה נבדלת מסחר בסמים, וייבוא סמים, ולכן הענישה בגין עבירה זו הינה עד 20 שנות מאסר. בפועל, הענישה בבתי המשפט משתנה, ותלויה רבות באופי הגידול, מהות המגדל, התחכום שבמעשה, ועוד נסיבות שונות ורבות. ניתן לראות שוני רב בפסיקה בעניין מורשעים בעבירות גידול סמים, בין ענישה מקלה, ובין ענישה לפי תקופות מאסר משמעותיות. מעבר לכך כמובן כי גם בעבירות גידול, ייצור והפקת סמים יש משמעות רבה למהלכי החיפוש, קיום צווים לפי חוק ועוד. בנוסף, בניגוד לגידול סמים "רגילים", ייצור סמים סינתטיים הינו מהלך שכמעט תמיד עומדת מאחוריו הרצן לרווח כלכלי. אולם, גידול כמות קטנה של מריחואנה, יכול להיות בהחלט לבוא מתוך רצון אדם לגדל את מה שהוא מתכוון לעשן או לצרוך מבלי להיות מעורב עם סוחרי סמים. 

מהו ייצור והפקת סמים מסוכנים?


חרף האמור לעיל, הרי והמחוקק לא טרח להבדיל בין סמים כימיים, כגון MDMA, קוקאין, lsd, מתאמפטמין, ועוד, לבין גידול או הפקת חומר פעיל מתוך עלי מריחואנה, קנביס, וחשיש. בתוך פקודת הסמים המסוכנים תוכלו לראות אילו סמים נחשבים כמסוכנים.

תפיסה זו מובילה לאישומים חמורים, ומהווה דוגמה לתפיסה משפטית של המחוקק שאינה נכונה, ומוליכה להחמרה ייתרה כנגד מי שמגדל עציץ מריחואנה לשימושו העצמי למשל, אל מול אדם אשר מקים בביתו מפעל להפקת LSD, למטרת ייצור בכמות גדולה, הפצה ועשיית רווח כלכלי למשל.

אדם המגדל שתיל, מאושם בגין עבירת גידול סמים, כפי שמואשם יצרן מקצועי אשר מפיק גבישי MDMA למכירה.

לפי מה נקבעת ענישה בנושא עבירת גידול סמים?


עבירת גידול סמים היא עבירה שיש לצידה ענישה משתנה מאד, ואשר נקבעת רבות לפי הנסיבות הייחודיות של מי שגידל את הסמים, סיכויי השיקום שלו, והתנהלותו במהלך ניהול התיק.
מהלכים נכונים אל מול בית המשפט, הצגת הליכי שיקום ושינוי יכולים להוביל לענישה אשר אינה חמורה כלל, ואף לעיתים צופה פני עתיד בלבד, כמאסר על תנאי, או אפילו ללא הרשעה. שימו לב כי עליכם לבחור עורך דין פלילי מומחה בניהול וייצוג בתיקי סמים בשביל שיוליך אתכם בבטחה אל תוצאיה מיטבית. עורך הדין הפלילי צריך לפעול בשביל למקד את התיק ראשית בבעיות ראיתיות אשר קיימות, זאת בשביל להפחית מחומרתו ואולי אף לבטלו.

במקרה בו יורשע אדם בגין עבירת גידול סמים הרי ויש חשיבות עצומה למהלכי שיקום אל מול שירות המבחן, והצגתם כראוי לבית המשפט. זו הדרך הנכונה כדי להבדיל את המקרה שלכם אל מול סוחרי סמים מקצועיים אשר גידלו סמים למטרות סחר, ולהרחיק אתכם ככל הניתן מתמונה זו.

לדוגמא- תיק שבו לקוח משרד עורך דין פלילי איתמר צור נתפס בגין עבירת גידול סמים לאחר שגידל כ- 2 קילוגרם מריחואנה בחצר ביתו. מתחם הענישה שנקבע בגין עבירה כזאת הינו מתחיל בעבודות שירות ועד למאסר מאחורי סורג ובריח. לאחר ניהול ההליך המשפטי בצורה מיטבית, ודיונים רבים , הוטל עונש מאסר על תנאי, ושעות שירות לתועלת הציבור בלבד.

 

לפסקי דין בנושא לחץ כאן - גידול מעל קילו מאסר על תנאי / גידול 2 קילו סמים שלצ בלבדמדוע קיימת ענישה חמורה בגין עבירת גידול סמים?


בעוד שהחזקה לצריכה עצמית מהווה פגיעה פוטנציאלית באדם עצמו, גידול סמים, או ייצור סמים, הינו השלב הראשון להפצת הסם הלאה, ומאפשר שימוש ופגיעה מהסם בציבור הרחב.
לכן הענישה החמורה שנושאת עמה עבירת גידול סמים.

מה היא המשמעות של דרך הגידול והאמצעים שנתפסו על הענישה?


שימו לב כי לכל נתון יש משמעות- אופי הגידול, כמות הסמים, התחכום שבייצור הסמים, כדי להוביל את התיק במסלול חומרה ייתרה או לשוות לו מראה קל יותר. אין דין מי שגידל עציץ בלבד, כדין מי שהחזיק מעבדה מתוחכמת בביתו, ובה קילוגרמים רבים, מלאה במוצרים ובחומרים ייחודיים המעידים על מקצוענות. גידול בבית הינו יקר יותר, מצריך השקעה גדולה יותר במוצרי גידול, מנורות, מאווררים, מיזוג אויר אשר צורך חשמל, ומניב תוצאות טובות יותר באיכות הסמים המיוצרים. לכן מי שמגדל בתוך בתים המיועדים לכך, ייחשב כבעל "מיזם" מקצועני יותר, והענישה בעניינו תהיה מחמירה יותר.
זאת לעומת מיד שמגדל מספר צמחים בשדה פתוח. למרות זאת, גם מי שנתפס בגין עבירת גידול סמים, כשברשותו מעבדה מתוחכמת, אל יאמר נואש, בעזרת התנהלות נכונה ניתן לסיים את ההליך בענישה מקלה.

גידול קאנביס

מה קורה למי שמגדל סמים והוא בעל אישור לקנאביס רפואי?


גם אם יש לכם אישור לקנאביס רפואי, עליכם לרכוש אותו לפי הכמות שבהיתר, ומספקים מורשים בלבד. לפי פקודת הסמים, אין כל שינוי בעמדה העונשית במקרה עבירת גידול סמים שגידול סמים, כאשר קיים היתר לשימוש בקנאביס רפואי.
עם זאת, שימו לב כי התנהלות נכונה אל מול בית המשפט ויחידת התביעות יכולים להביא לענישה מקלה בגין עבירת גידול סמים, אם תצליחו לשכנע את בית המשפט כי גידול הסם היה למטרת צריכה עצמית של החולה אשר יש בידו רישיון. אין זה אומר כי יהיה בידכם פטור מענישה, אך ניתן להקל עליה בצורה ניכרת.
פנו לעורך דין המומחה בעבירות סמים לייעוץ משפטי בעניין זה בשביל לנהל את משפטכם או את החקירה בצורה זהירה ונכונה, ולהגיע לתוצאה טובה.

גידול סמים ביתי- האם ניתן לקבל הקלה בעונש?


למרות שהיינו מצפים שהמדינה תעודד גידול ביתי, אשר אינו מזיק לאיש, במקום לשלם ולהתרועע עם סוחרי סמים, הרי ולא כך הדבר.
כיום, מי שמחזיק ברשותו פחות מהכמות הנחשבת כעוברת צריכה עצמית- 15 גרם מריחואנה, לא יואשם בפלילים, אלא יועבר למסלול קנס מנהלי, בפעמים הראשונות. לעומת זאת, מי שגידל בביתו צמח קטן במשקל זה, יואשם בגין עבירת גידול סמים.

עבירת גידול סמים- האם קיימת הפרדה בין חלקי העציצים?


לפי הפסיקה, בתי המשפט אינם מתחשבים בהפרדה בין כל חלקי העציץ או העציצים. ניתן לראות זאת בתיק לקוח שלנו אשר נתפס כשברשותו עציץ במשקל מעל לקילוגרם. לבית המשפט היה ברור כי חלקיו הרבים אינם משמשים כלל לייצור הסם עצמו נחשבו במשקל הגדול מאוד של העציץ. לאחר מיצוי החקירה שכנע עורך דין פלילי איתמר צור את התביעה להגיש את כתב האישום בעבירת החזקת סמים בלבד, ולא בגין עבירת גידול סמים, בשל נסיבות ייחודיות. 
לבסוף בשל טענות שונות, הצליח עורך דין פלילי איתמר צור לסיים את ההליך הפלילי בענישת מאסר על תנאי בלבד, ובכך הביא ביטול כתב אישום הנאשם.
חשוב מאד כי עורך דין פלילי מקצועי יבדוק האם ניתן לבקש שקילה מחודשת של הסמים שנתפסו, כאשר במקרים מסוימים ניתן לצמצם את המשקל אשר ברשות המשטרה, עד ל- 50 אחוז בלבד.

מה היא הענישה בפועל בבית המשפט למי שנתפס בגין עבירת גידול סמים?


בישראל העונשים הכתובים בחוק הם עונשים מקסימליים. לכן, מהלכים נכונים, עבודה טובה אל מול שירות מבחן והליך שיקומי ראוי, כמו גם ניהול סכונים מחושב, וניצול כל פרצה הקיימת בתיק , ובראיות, יכולה להוביל לענישה מאד מקלה.

עורך דין פלילי המתמחה בעבירות סמים


ייעוץ משפטי לפני חקירה, וייצוג משפטי ראוי הינו קריטי עבורכם במקרה בו זומנתם לחקירה בגין עבירות סמים. עורך דין פלילי איתמר צור מומחה בעבירות סמים מכל הסוגים קלים ומורכבים.
המשר עורך דין פלילי איתמר צור מייצג בעבירות החזקת סמים לצריכה עצמית, החזקת סמים שלא לשימוש עצמי, סחר בסמים, אספקת סמים, תיווך לסחר בסמים, הדחת קטין לשימוש בסמים, ייבוא סמים, עבירת גידול סמים, החזקת כלים לייצור סמים, ועבירות סמים נוספות.

 

פנו לייעוץ ולייצוג משפטי מקצועי ואישי, עורך דין פלילי איתמר צור – 050-7246247