skip to Main Content

מעצר לצורכי חקירה ( מעצר ימים )

מעצר הוא אירוע מטלטל, מפתיע, וקשה..

מעצר לצורכי חקירה הוא מקרה בו נעצר אדם בלא שהוגש נגדו כתב אישום והוא בגדר חשוד בלבד. מהסיבה הזאת חשוב להגן עליו ולמנוע פגיעה בזכויותיו על ידי המשטרה ורשויות אכיפת החוק.

עלינו לדעת מתי עלול להיעצר אדם, ובגין איזה עילות יכולה המשטרה זאת מבחינה חוקית.

טיפול משפטי יעיל במקרה של מעצר, יכול לקצר את ימי המעצר, ולהוביל לשחרור, ובהמשך גם להתמודדות מיטבית עם המשך החקירה.

כעת יסביר עורך דין פלילי איתמר צור מה מעצר לצורכי חקירה, מהו מעצר לאחר הגשת כתב אישום, מהם עילותיו, וכיצד נתמודד עמו.

מעצר לצרכי חקירה הינו מעצר אשר במסגרתו המשטרה החליטה לעצור אדם, ולאחר מכן מבקשת מבית המשפט כי הוא ישהה מאחורי סורג ובריח בזמן שמתנהלת נגדו חקירה פלילית.

הסיבה לכך היא כי על פי תפיסת המחוקק, ישנם מקרים שבהם בגלל סיבות מסוימות, היותו של אדם חופשי בזמן החקירה, תפגע בחקירה, או תסכן אחרים.

מעצרים – חוק סדר הדין הפלילי

חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ”ו-1996 מסדיר את עילות המעצר בסעיף לחוק 13:

1. מניעת שיבוש הליכי חקירה: החשש בסעיף זה הוא כי החשוד ישבש את פעולות החקירה של המשטרה אם ישוחרר למשך תקופת החקירה, בפעולות שונות כגון שיחות עם מעורבים נוספים, השמדת ראיות, הימלטות ועוד.

2. קיום חשש לסיכון ביטחונו של אדם או הציבור: באם הוכיחה המשטרה חשד סביר לביצוע העבירה, יכול השופט להורות על מעצר למשך מספר ימים בשל החשש לביטחון אדם מסוים (למשל המתלונן בתיק), או ציבור כללי (מי שמסוכנותו גבוהה במיוחד)

3. מעצר לצורך פעולות חקירה- ישנן פעולות חקירה אשר ניתנות לביצוע רק כשהחשוד נתון במעצר. מדובר על פעולות כגון הפעלת מדובב, עימותים בין חשודים שונים (ניתן להזמין חשוד לעימות גם מביתו אבל בדרך כלל לא נעשה הדבר), או הכנסת שני חשודים יחד לתא אחד על מנת להקליט אותם מתוודים על ביצוע המעשה.

עורך דין פלילי מומחה למעצרים

מהם הליכי המעצר?

מרגע החלטת המשטרה ועד להחלטת בית המשפט בעניין המעצר

סמכות קצין המשטרה להורות על שחרור בתנאים או מעצר

החלטת מעצר ראשונית נעשית על ידי קצין משטרה. לעיתים מדובר בקצין חקירות תורן אשר אחראי באותו יום, וכפי שנאמר, החיים והמוות ביד הלשון. לעיתים יש חשיבות מכרעת להמצאות של עורך דין מעצרים בתחנת המשטרה ושיחה עם הקצין האחראי, על מנת להציע חלופות למעצר, הבטחת הפקדת ערובה, על מנת למנוע מעצר מיותר.
מובן כי בסמכות השוטר להורות על שחרור בתנאים מגבילים אשר לא יגיעו לכדי מעצר של ממש, כגון הרחקה מאנשים מסוימים, מעצר בית למספר ימים, איסור יציאה מהארץ ועוד.

לכמה זמן יכול להורות קצין משטרה על מעצרו של אדם?

על המשטרה להביא אדם בוגר בפני שופט בתוך 24 שעות מרגע מעצרו.

בתוך פרק זמן זה על המשטרה להגיע ולהביא את החשוד לבית המשפט. לעיתים מגיעה המשטרה ומבקשת לשחרר את החשוד במעמד הדיון, בתנאים מגבילים אשר הם מבקשים שהשופט יאשר, ואשר עולים על התנאים המגבילים שהמשטרה יכולה לבקש, לחלופין יכולה המשטרה לבקש מבית המשפט להאריך את ימי המעצר לצורכי חקירה, ולבקש שהחשוד ימשיך להיות עצור. המשטרה צריכה לשכנע את השופט כי לא ניתן לשחרר את החשוד מבלי לפגוע בחקירה, לסכן את הציבור, או לפגום בפעולות חשובות שלא ניתן לבצע מבלי שהחשוד עצור.

כמה זמן אפשר לעצור אדם במעצר ימים? חייגו עוד היום לעו''ד מעצרים איתמר צור

דיון והארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירה

במעמד הדיון נציג המשטרה יתבקש לפרט את החשד הסביר כנגד החשוד, ולהראות לבית המשפט את תיק החקירה לצורך כך.
המשטרה תציין מה הן פעולות החקירה המתבקשות, וכמה ימים נדרשים לה על מנת לעשות כן.

בשלב זה עורך דין מעצרים מקצועי ומנוסה בייצוג בדיני מעצרים יחקור את נציג המשטרה על מנת להראות כי ניתן לשחרר את החשוד, אם בגין אי קיומו של חשד מספיק וסביר, ואם בשל העובדה כי ניתן לבצע פעולות חקירה שונות עת שהחשוד אינו עצור. שלב זה הינו חשוב ביותר, ובו ניתן להטיח בנציג המשטרה כי לא ביצעו פעולות מסוימות שהיו יכולות לנקות את החשד מהחשוד, כי לא בדקו גירסה מסוימת, או כי לחשוד קיים אליבי שלא נבדק. בטענות אלה ישכנע עורך דין מעצרים את השופט כי פגיעה כה גדולה בחירות החשוד אינה נדרשת. חשוב לזכור כי בשלב זה כל אדם הינו זכאי, ואינו אפילו נאשם, אלא חשוד בסך הכל.

בשל כך, במהלך הדיון יבדוק השופט בשלב ראשון אם קיים חשד סביר

ככל שקיים, יבדוק האם חשד זה מקים עילות מעצר. (למשל, גם חשד סביר לגנבת ארנק באופן חד פעמי אינו מקים עילת מעצר מכיוון שניתן להמשיך בחקירה כשהחשוד משוחרר)
על כן, ייבחן השופט לאור חוק סדר הדין הפלילי סמכויות מעצרים:

“13 (ב) שופט לא יצווה על מעצר לפי סעיף קטן (א), אם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של קביעת ערובה ותנאי ערובה, שפגיעתם בחירותו של החשוד פחותה.”

 

עורך דין מעצרים - שחרור חשודים ממעצר

זהו רגע קריטי שבו השופט יכול להחליט כי למרות שיש חשד, ועילת מעצר, זאת אומרת שהשד הוא לעבירה חמורה יחסית, או שיש מסוכנות גבוהה של האדם, או חשש לשיבוש הליכי החקירה עדיין ניתן לשחרר את החשוד לביתו, או למקום אחר, ולהורות על תנאים מגבילים שיפיגו את המסוכנות:

ניתן לשחרר למעצר בית

ניתן לשחרר בהרחקה מעיר מגוריו

ניתן להורות על הפקדת ערבויות כספיות

חשוב לזכור שהשחרור הינו למשך תקופת המשך החקירה ו"משחק המוחות" ממשיך. יש חשיבות גדולה ייצוג משפטי מקצועי על ידי עורך דין מעצרים אשר מתמחה בדיני מעצרים ובייצוג בהליכי מעצר.

מהו משך ימי מעצר הימים בהם ניתן לעצור אדם לצורכי חקירה?

ניתן להורות על הארכות מעצר למשך עד 15 יום. כאשר סך כל ימי המעצר גם אם בהארכות שונות לא יעלה על 30 ימים עד להגשת כתב אישום.
ניתן לקבל אישור מיוחד לצורך חקירות מורכבות להארכות נוספות (למשל בחקירות מיוחדות, פרדיות מסועפות, עבירות רצח ועוד)
ניתן להאריך כאמור את ימי המעצר המפוקחים על ידי בית המשפט אף ל 75 ימים או יותר באישורים מיוחדים של היועץ המשפטי לממשלה.
בעניין קטינים תקופת המעצר המקבילה הינה 10ימים.

מעצר עד תום ההליכים – לאחר הגשת כתב אישום

לאחר סיום החקירה, ניתן להגיש כנגד אדם "בקשת מעצר עד תום ההליכים"
הליך זה, מיועד לעבירות חמורות יותר, אשר המדינה רוצה שהנאשם (אשר הפך לכזה לאחר הגשת כתב אישום נגדו) ישהה במעצר לאורך כל ההליך המשפטי.
כתב אישום מוגש לאחר שעניינו של החשוב נבחן על ידי תובע או פרקליט (עורכי דין) אשר החילו כי יש בתיק סך ראיות המאפשר הרשעה, ומצדיק הגשת כתב אישום.

מתי תוגש בקשת מעצר עד תום ההליכים?

התשובה הינה כי עילות המעצר עד תום ההליכים דומות לעילות מעצר הימים אולם לא באופן מלא והינן כאשר יש:

1. חשש משיבוש הליכים או הימלטות: כמו במעצר ימים
2. חשש מסיכון בטחון אדם או ציבור כמו במעצר ימים
3. "חזקת מסוכנות סטטוטורית” – קיימות מספר עבירות אשר על פי חוק המעצרים נקבע כי מי שנאשם בהן הינו מסוכן מעצם האישום בעבירה.
עבירות אלה הינן עבירות הנושאות בחובן עונש של מאסר עולם, בטחון, סמים, אלימות חמורה, ושימוש בנשק.

מה עושים כאשר מוגשת בקשת מעצר עד תום ההליכים?

על הנאשם להתמודד עמה, על מנת להוכיח כי
א. אין מספיק ראיות לכאורה" להוכחת האשמה הנטענת (מאמר נפרד לשים לינק)
ב. גם אם יש ראיות כי ניתן להפיג את המסוכנות והחשש לשיבוש או בריחה בצורות אחרות מלבד מעצר

פנה לעורך דין פלילי המתמחה בדיני ובדיוני מעצרים

חקירה, והליכי מעצר שונים הינם הבסיס לכל הליך פלילי נגד אדם, וקשה להפריז בחשיבותם. לאופן שבו מתנהלת חקירה נגדכם או נגד בני משפחיתכם השלכה גדולה על המשך כל התיק, וההליך. לעיתים תיק שבו משחורר אדם לביתו להמשך החקירה אינו מבשיל לכתב אישום, בעוד שבמקרה בו מאורך המעצר, מוגש בסופו של דבר כתב אישום, או כתב אישום חמור יותר.

ניתן לצמצם את משך החקירה, כאשר המטרה של עורך דין מעצרים מקצועי הינה לשחרר את העצור לביתו כמה שיותר מהר, להוריד את הלחץ והמתח מבני המשפחה ולדעת לעשות זאת באופן קר רוח ושקול.
ניתן לשכנע את בית המשפט כי אין צורך במעצר, או לצמצם את הימים וכל זאת, צריך לעשות תוך הבנה של ההליך , סכנותיו, והאופן הפעולה הנכון ביותר.

עורך דין מעצרים – שאלות ותשובות

נעצרת? דע את זכויותיך!

למעצר ימים ישנם כמה סוגים, מעצר ראשון - מעצר לצורכי חקירה, המכונה גם "מעצר ימים". מעצר שני - , מעצר עד להחלטה אחרת, במסגרתו לאחר הגשת כתב אישום העצור נותר בביתו במעצר עד להחלטה משפטית בעניין השחרור שלו. מעצר שלישי - מעצר עד תום ההליכים לאחר הגשת כתב אישום במסגרתו הנאשם נותר במעצר עד לתום ההליך המשפטי בעניינו.

כמה זמן אפשר לעצור אדם במעצר ימים?

טרם הוגש כתב אישום תקופת המעצר תימשך ככל היותר 15 ימים , ישנם מקרים מאד חריגים בהם ניתן להאריך את המעצר עד 75 ימים. במעצר של קטינים המעצר מוגבל ל-10 ימים אלא במקרים חריגים.

מהו מעצר עד תום ההליכים?

כאשר מוגש נגד אדם כתב אישום בעבירה חמורה, רשאית המדינה להגיש לצד כתב האישום גם בקשה למעצר עד תום ההליכים. על כן, מומלץ לפנות לקבלת ייצוג משפטי על ידי איתמר צור עורך דין מעצרים בעל ניסיון!

פניה לעורך דין מומחה מעצרים

בכדי שתוכל להגן על עצמך בדרך הטובה ביותר, זה הזמן לפנות לעו"ד פלילי מומחה למעצרים איתמר צור - בטלפון 072-3305985 ותקבלו בהקדם מענה מהיר ומקצועי!

 

פניה לאיתמר צור עורך דין פלילי מומחה מעצרים בטלפון 050-7246247