skip to Main Content

עורך דין מעצרים

מעצר הוא אירוע מטלטל, מפתיע, וקשה. מעצר לצורכי חקירה הוא מקרה בו נעצר אדם בלא שהוגש נגדו כתב אישום והוא בגדר חשוד בלבד. מהסיבה הזאת חשוב להגן עליו ולמנוע פגיעה בזכויותיו בידי המשטרה ורשויות אכיפת החוק, לכן הדבר הראשון שכדאי לעשות כאשר נכנסים למעצר הוא לבחור עורך דין. עלינו לדעת מתי עלול להיעצר אדם, ובגין איזה עילות יכולה המשטרה זאת מבחינה חוקית. טיפול משפטי יעיל של עורך דין מעצרים במקרה זה, יכול לקצר ימי המעצר, ולהוביל לשחרור, ובהמשך גם להתמודדות מיטבית עם המשך החקירה.

עורך דין מעצרים – חוק סדר הדין הפלילי


חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ”ו-1996 מסדיר את עילות המעצר בסעיף לחוק 13:

1. מניעת שיבוש הליכי חקירה: החשש בסעיף זה הוא כי החשוד ישבש את פעולות החקירה של המשטרה אם ישוחרר למשך תקופת החקירה, בפעולות שונות כגון שיחות עם מעורבים נוספים, השמדת ראיות, הימלטות ועוד.

2. קיום חשש לסיכון ביטחון האדם או הציבור: באם הוכיחה המשטרה חשד סביר לביצוע העבירה, יכול השופט להורות על מעצרים למשך מספר ימים בשל החשש לביטחון אדם מסוים (למשל המתלונן בתיק), או ציבור כללי (מי שמסוכנותו גבוהה במיוחד)

3. מעצרים לצורך פעולות חקירה- ישנן פעולות חקירה אשר ניתנות לביצוע רק כשהחשוד נתון במעצר. מדובר בפעולות כגון הפעלת מדובב, עימותים בין חשודים שונים (אפשר להזמין חשוד לעימות גם מביתו אבל בדרך כלל לא נעשה הדבר), או הכנסת שני חשודים יחד לתא אחד בשביל להקליט אותם מתוודים על ביצוע המעשה.

סיוע עורך דין מעצרים מרגע החלטת המשטרה ועד להחלטת בית המשפט בעניין המעצר


החלטה למעצר ראשוני נעשית באמצעות קצין משטרה. לעיתים מדובר בקצין חקירות תורן אשר אחראי באותו יום, וכפי שנאמר, החיים והמוות ביד הלשון. לעיתים יש חשיבות מכרעת להמצאות עורך דין מעצרים בתחנת המשטרה ושיחה עם הקצין האחראי, בשביל להציע חלופות, הבטחת הפקדת ערובה, בשביל למנוע מעצר מיותר.
מובן כי בסמכות השוטר להורות על שחרור בתנאים מגבילים אשר לא יגיעו לכדי מעצר של ממש, כגון הרחקה מאנשים מסוימים, מעצר בית למספר ימים, איסור יציאה מהארץ ועוד.

איך לבחור עורך דין מעצרים?


מה לחפשהחשיבותהערות
התמחותעורך דין שמתמחה בתחום הפליליהתחום הפלילי רחב מאוד וגם נושא המעצרים מורכב למדי. וותרו על עורכי דין "שמומחים בכל דבר"
מיקוםעורך דין מעצרים אשר קרוב מספיק מבחינה גיאוגרפיתהיכן אתם גרים? מה מקום המעצר? מקום המשפט?
ניסיוןהניסיון חשוב מאוד בבחירת עו"ד וכן ניסיון במקרים דומים לשלכםהניסיון מתבטא בשורה ארוכה של נקודות, שכל אחת עשויה ליצור הבדל משמעותי. גם מיידית לגבי המעצר וגם בכלל.
מוניטיןעורך דין מעצרים שנחשב בולט בתחומוחשוב לחפש המלצות שאמינות בעיניכם
עלויותשכר טרחה בגובה שמתאים לכםהתמחור הוא נושא מורכב, אך תוכלו לסכם מראש על מה הוא יתבסס. עו"ד טוב ויקר יותר, עשוי לחסוך לכם כספית, באמצעות טיפול זריז וחכם בעניינכם

לכמה זמן יכול להורות קצין משטרה על מעצרו של אדם?


המשטרה מחויבת להביא אדם בוגר בפני שופט בתוך 24 שעות מרגע מעצרו. בתוך פרק זמן זה המשטרה מחויבת להגיע ולהביא חשוד לבית המשפט. לעיתים מגיעה המשטרה ומבקשת לשחרר את החשוד במעמד הדיון, בתנאים מגבילים אשר הם מבקשים שהשופט יאשר, ואשר עולים על התנאים המגבילים שהמשטרה יכולה לבקש. לחלופין יכולה המשטרה לבקש מבית המשפט להאריך את ימי המעצר לצורכי חקירה, ולבקש שהחשוד ימשיך להיות עצור. המשטרה צריכה לשכנע את השופט כי לא ניתן לשחרר את החשוד מבלי לפגוע בחקירה, לסכן את הציבור, או לפגום בפעולות חשובות שלא ניתן לבצע מבלי שהחשוד עצור. תפקידו של עורך דין מעצרים הוא להוכיח את חפותו של הנאשם בשלב זה.

דיון והארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירה


במעמד הדיון נציג המשטרה יתבקש לפרט חשד סביר כנגד החשוד, ולהראות לבית המשפט את תיק החקירה לצורך כך. המשטרה תציין מה הן פעולות החקירה המתבקשות, וכמה ימים נדרשים לה בשביל לעשות כן. בשלב זה עורך דין מעצרים מקצועי ומנוסה בייצוג בתהליך דיני מעצרים יחקור את נציג המשטרה בשביל להראות כי קיימת אפשרות לשחרר את החשוד, אם בגין אי קיום חשד מספיק וסביר, ואם בשל העובדה כי ניתן לבצע פעולות חקירה שונות עת שהחשוד אינו עצור. שלב זה הינו חשוב ביותר, ובו ניתן להטיח בנציג המשטרה כי לא ביצעו פעולות מסוימות שהיו יכולות לנקות את החשד מהחשוד, כי לא בדקו גירסה מסוימת, או כי לחשוד קיים אליבי שלא נבדק. בטענות אלה ישכנע עורך הדין את השופט כי פגיעה כה גדולה בחירות החשוד אינה נדרשת. חשוב לזכור כי בשלב זה כל אדם הינו זכאי, ואינו אפילו נאשם, אלא חשוד בסך הכל.

בשל כך, במהלך הדיון יבדוק השופט בשלב ראשון אם קיים חשד סביר, ככל שקיים, יבדוק האם חשד זה מקים עילות למעצר. למשל, גם חשד סביר לגנבת ארנק באופן חד פעמי אינו מקים עילה מכיוון שניתן להמשיך בחקירה כשהחשוד משוחרר. לכן, ייבחן השופט לאור חוק סדר הדין הפלילי סמכויות מעצרים: “13 (ב) שופט לא יצווה על מעצר לפי סעיף קטן (א), אם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך קביעת ערובה ותנאי ערובה, שפגיעתם בחירותו של החשוד פחותה". עורך דין מעצרים יפעל בשביל להוכיח כי המעצר פוגע בחירותו של החשוד.

עורך דין מעצרים

 

זהו רגע קריטי שבו השופט יכול להחליט כי למרות שיש חשד, ועילה, זאת אומרת שהשד הוא לעבירה חמורה יחסית, או שיש מסוכנות גבוהה של האדם, או חשש לשיבוש הליכי החקירה עדיין ניתן לשחרר את החשוד לביתו, או למקום אחר, ולהורות על תנאים מגבילים שיפיגו את המסוכנות: ניתן לשחרר למעצר בית, ניתן לשחרר בהרחקה מעיר מגוריו, ניתן להורות על הפקדת ערבויות כספיות. חשוב לזכור שהשחרור הינו למשך תקופת המשך החקירה ו"משחק המוחות" ממשיך. יש חשיבות גדולה ייצוג משפטי מקצועי באמצעות עורך דין מעצרים אשר מתמחה בדיני מעצרים ובייצוג בהליכי מעצר.

כמה זמן ניתן לעצור אדם לצורכי חקירה?


אפשר להורות על הארכות מעצר למשך עד 15 יום. כאשר סך כל הימים, גם אם בהארכות שונות, לא יעלה מעל 30 ימים עד להגשת כתב אישום. ניתן לקבל אישור מיוחד לצורך חקירות מורכבות להארכות נוספות (למשל בחקירות מיוחדות, פרדיות מסועפות, עבירות רצח ועוד). אפשר להאריך כאמור מי מעצר המפוקחים בדי בית המשפט אף ל- 75 ימים או יותר באישורים מיוחדים של היועץ המשפטי לממשלה. בעניין קטינים התקפה המקבילה הינה 10 ימים.

עורך דין מעצרים - גם לאחר הגשת כתב אישום


לאחר סיום החקירה, ניתן להגיש כנגד אדם בקשת מעצר עד תום ההליכים. הליך זה, מיועד לעבירות חמורות יותר, אשר המדינה רוצה שהנאשם אשר הפך לכזה לאחר הגשת כתב אישום נגדו ישהה במעצר לאורך כל ההליך המשפטי. כתב אישום מוגש לאחר שעניין החשוד נבחן באמצעות תובע או פרקליט (עורך דין מעצרים) אשר יחליטו כי יש בתיק סך ראיות המאפשר הרשעה, ומצדיק הגשת כתב אישום.

עורך דין מעצרים: מתי תוגש בקשת מעצר?


התשובה הינה כי עילות המעצר דומות לעילות מעצר ימים אולם לא באופן מלא והינן כאשר יש:

1. חשש משיבוש הליכים או הימלטות
2. חשש מסיכון בטחון אדם או ציבור
3. "חזקת מסוכנות סטטוטורית” – קיימות מספר עבירות אשר לפי חוק המעצרים נקבע כי מי שנאשם בהן הינו מסוכן מעצם האישום בעבירה.
עבירות אלה הינן עבירות הנושאות בחובן עונש מאסר עולם, בטחון, סמים, אלימות חמורה, ושימוש בנשק.

הוכחת חפות באמצעות עורך דין מעצרים


כאשר מוגשת בקשה, הנאשם, באמצעות עורך דין מעצרים, צריך להוכיח כי:
א. אין מספיק ראיות לכאורה" להוכחת האשמה הנטענת (מאמר נפרד לשים לינק)
ב. גם אם יש ראיות כי ניתן להפיג את המסוכנות והחשש לשיבוש או בריחה בצורות אחרות מלבד מעצר

עורך דין מעצרים


למה חשוב לפנות לייצוג עורך דין מעצרים


חקירה והליכי מעצרים שונים הינם הבסיס לכל הליך פלילי נגד אדם, וקשה להפריז בחשיבותם. לאופן שבו מתנהלת חקירה נגדכם או נגד בני משפחיתכם השלכה גדולה על המשך כל התיק, וההליך. לעיתים תיק שבו משחורר אדם לביתו להמשך החקירה אינו מבשיל לכתב אישום, בעוד שבמקרה בו מאורך המעצר, מוגש בסוף כתב אישום. אז מה קורה אחרי הגשת כתב אישום? במקרים מסוימים ניתן לצמצם משך החקירה, כאשר מטרת עורך דין מעצרים מקצועי הינה לשחרר את העצור לביתו כמה שיותר מהר, להוריד לחץ ומתח מבני המשפחה ולדעת לעשות זאת באופן קר רוח ושקול.
ניתן לשכנע את בית המשפט כי אין צורך במעצר, או לצמצם את הימים באמצעות עורך דין. כל זאת, צריך לעשות תוך הבנת ההליך, סכנותיו, והאופן הפעולה הנכון ביותר.

סמים ושירותי עורך דין מעצרים


מעצר נפוץ במיוחד בהקשר עבירות סמים. סחר בסמים במיוחד, הוא חשד שיגדיל מאוד סיכוי להישאר במעצר כזה. המעצר מיועד בין השאר למנוע מהחשוד לאיים על לקוחות שרכשו ממנו סמים, אשר אמורים להיחקר בידי המשטרה. בכל מקרה, נלקחים בחשבון פרמטרים רבים, כגון סוג הסמים בהם מדובר ועבר פלילי במידה וככל שיש. דברים רבים עשויים להיחשב כאן כנסיבות מחמירות, כגון מכירת סמים לקטינים. לאור חומרת הנושא, חשיבות ההתייעצות עם עורך דין מעצרים איכותי וההסתייעות בשירותיו, גדולה במיוחד. עברות סמים הוא תחום שכולל דקויות רבות וכל היבט שבו, עשוי להיות פתח לאוסף שיקולים שאתם לא מודעים להם. לדוגמה: עברות סמים בצבא, עשויות להתבטא במעצר ביחידה של החייל ("מעצר פתוח"). שימוש עצמי בסמים, שונה מהותית ממסחר בהם. גם ההבדלים בין סוגי הסמים משמעותיים והאם הם מוגדרים כסמים מסוכנים או קלים.

סיוע עורך דין מעצרים


למעצרים יש מטרות אשר בית המשפט מעדיף להשיג, תוך כמה שפחות פגיעה באדם שבו מדובר. בכך, כמו עורך דין מעצרים, הוא פועל למעשה לטובת העציר. הניסיון הוא לצמצם פגיעה בחרות, ביכולת להמשיך ולהתפרנס וכדומה. המעצר מסייע בדרך כלל לתהליכים אחרים, בכך שהוא למשל מונע שיבוש הליכי חקירה. יוצא הדופן הוא מעצר מנהלי שבו המעצר המיוחד עצמו הוא המטרה. מעצר בית הוא תחליף קל יותר ביחס למעצר רגיל. גם אם לצידו מחליטים על הגבלות נוספות, כגון צו עיכוב יציאה מהארץ או איסור לקבל מבקרים- קצין משטרה יכול להחליט על כך. המשך המעצר יהיה בהחלטת שופט, בתוך 24 שעות. עם זאת, עורך דין יכול לערר על ההחלטה.

על מעצרים כאלה יש צורך לפקח ועושים זאת בעזרת כמה אמצעים מיוחדים. אלה עשויים להיות ביקורים בזמנים אקראיים, בכדי לוודא שהעציר עומד בחובת המעצר. ערבות כספית שהעציר מפקיד, עשויה לספק אמצעי הרתעה כנגד הפרת תנאים. ניתן גם למנות מפקחים לבקרת העציר, אשר עשויים להיות גם חברים או בני משפחה שלו. עוד אמצעי, ידוע מאוד אך לא תמיד בשימוש, הוא "אזיק אלקטרוני". אלה למעשה צמידים ולא אזיקים, אשר מתריעים אוטומטית על חריגה מאזור פיקוח מסוים. תפקיד מיוחד בנושא מעצר בית, ממלא שירות המבחן (גוף של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים). גוף זה מבצע תסקירים ומספק המלצות שונות לבית המשפט, כולל למשל לגבי מי מתאימים להיות מפקחי העצור. כמובן, עורך דין מעצרים יהיה מבחינתכם בכל מקרה גורם חיוני, עם או בלי מעצר בית.

עורך דין מעצרים: אילו מקרים נוספים קיימים?


מלבד מעצרים רגיל ומעצרי בית, ישנו גם המצב המיוחד שמכונה מעצרים מנהליים. אלו הם מעצרים אשר מבוצעים ברקע סיכון בטחוני, ללא צורך בהגדרת אשמה ספציפית שלגביה יתנהל משפט. חשוב לציין, שמעצרים מסוג זה הם מצב חריג למדי, ביחס למעצרים הרגילים שמבוצעים באופן שוטף. כאן בוודאי חיוניים שירותי עורך דין מעצרים. על מעצרים אלו רשאים להחליט שר הביטחון וגם הרמטכ"ל (אם כי רק ל-48 שעות). החוק מחייב להביא עצור בפני שופט מחוזי בתוך 48 שעות, אחרת חובה לשחררו. כמו כן, מעצר זה ניתן להארכה חוזרת בכל 3 חודשים. במקביל, לעציר יש גם את הזכות לפנות בערעור לבית המשפט העליון באמצעות עורך דין מעצרים.

האם מעצר בית מגביל באופן מלא לבית העציר?


בשונה ממעצרים רגילים, כאן לא בהכרח מדובר בהגבלת יציאה מהבית באופן מלא, 24 שעות ביממה. ההחלטת אי יציאה מהבית כוללת לרוב גם תנאים מקלים שונים. חלקם חיוניים ומובנים מאליהם, כגון פגישת העציר עם עורך דין מעצרים או קבלת טיפולים רפואיים מחוץ לבית. כמובן, כך גם לגבי הגעה לבית המשפט כאשר העציר מחויב בכך. כמו כן, הפיקוח על המעצרים מהסוגים השונים שהזכרנו, עשוי להיות רק בלילות. אגב, ה"בית" שבו מדובר במעצר בית, איננו בהכרח בית העציר עצמו. אך הוא חייב להיות בית מסוים, אשר לגביו החליט בית המשפט. עוד בנושא זה, תוכלו להתייעץ עם עורך דין מעצרים.

כיצד אזרחות ישראלית משנה בשירותי עורך דין מעצרים?


פעמים רבות, מעצרים מנהליים מבוצעים לגבי מי שאינם אזרחים ישראליים. אך המדינה רשאית לעצור בצורה כזו גם אזרחים ישראליים. בכל מקרה, כדאי לקחת בחשבון שירותי עורך דין מעצרים, כדוגמת איתמר צור. חשוב לדעת כי יש הבדלים רבים בין שני המצבים. אזרח ישראלי ייעצר מנהלית לפי "חוק סמכויות שעת חירום". חוק זה לא רלוונטי עבור מעצרים באזורים שהם באחריות הצבא, ומי שאינם אזרחי ישראל. שם, המעצר מבוסס על "הוראות ביטחון יהודה ושומרון" (צו 1651). הסמכות להחליט על מעצרים כאלה בשטחי יו"ש, היא של מפקד אזור או מפקד אחר שהוסמך. בתוך 8 ימים, בית משפט צבאי חייב לדון בעניין. ערעורים בנוגע להחלטות ניתן להגיש במקרה זה לבית המשפט הצבאי לערעורים, באמצעות עורך דין, כאשר בית המשפט הצבאי פועל בפיקוח בג"צ.

עורך דין מעצרים: שאלות ותשובות


טרם הוגש כתב אישום תקופת המעצר תימשך ככל היותר 15 ימים , ישנם מקרים מאד חריגים בהם ניתן להאריך את המעצר עד 75 ימים. במעצר של קטינים המעצר מוגבל ל-10 ימים אלא במקרים חריגים.
למעצר ימים ישנם כמה סוגים, מעצר ראשון - מעצר לצורכי חקירה, המכונה גם "מעצר ימים". מעצר שני - , מעצר עד להחלטה אחרת, במסגרתו לאחר הגשת כתב אישום העצור נותר בביתו במעצר עד להחלטה משפטית בעניין השחרור שלו. מעצר שלישי - מעצר עד תום ההליכים לאחר הגשת כתב אישום במסגרתו הנאשם נותר במעצר עד לתום ההליך המשפטי בעניינו.
בית המעצר אמנם מגביל את חופש התנועה של העציר לצאת ולפגוש עורך דין, אך לא יכולת של עורך דין מעצרים להגיע אליו. על פי חוק, זכותם של עצירים להיפגש עם עורך דין, גם אם זה מעצר ימים קצר לצורך חקירה. כמובן, עציר ירצה לעשות זאת בהקדם האפשרי. במרבית המקרים אסור לרשויות לעכב זאת או למנוע שיחת טלפון עם עורך הדין. הזכות היא אכן להיפגש עם עורך הדין בהקדם האפשרי, אפילו מחוץ לשעות הרגילות שבהן בית המעצר מאפשר ביקורים. לפני חקירה חייבים בכל מקרה לאפשר פגישה עם עורך דין. הפגישה בין העציר לעורך הדין נערכת בפרטיות, בין שניהם בלבד.
הזכות לפגוש עורך דין מעצרים עשויה להישלל מהעציר באופן חוקי, במקרים מסוימים ולזמן מוגבל. כאשר זקוקים לעציר לשם השלמת חקירה, ניתן לעכב את הפגישה למשך שעות בודדות. יש רצף נסיבות מיוחדות, אשר מאפשרות דחייה לעד 24 שעות. למשל החשש כי הפגישה עם עורך הדין תוביל לשיבוש מעצרם של חשודים נוספים. נסיבות מיוחדות נוספות, עשויות לאפשר דחייה לעד 48 שעות. למשל הערכה שעיכוב הפגישה עם עורך דין מעצרים תוביל לסיכול פשע. אם מדובר על עציר אשר עצור על עבירות בטחון, יש לכך כמה כללים מיוחדים ושונים. למשל, יכולת דחיית הפגישה למשך עד עשרה ימים, על ידי קצין ממונה.
מי שמוצא עצמו עצור במפתיע, מוצא שנפגעת לא רק חירותו, אלא גם יכולתו להתפרנס. במיוחד במעצר ארוך כגון מעצר עד תום ההליכים. במקביל, יש צורך לממן הגנה משפטית בעזרת עורך דין מעצרים, דבר שלא יהיה גם זול וגם איכותי. עורך דין טוב שמתמחה במעצרים, יוכל לטפל באופן יסודי באפשרויות להקל עליכם מבחינה זו. ניתן לנסות לבטל מעצר או למנוע הארכות מעצר. כמו כן, בתום המשפט ישנם מצבים, בהם עשוי להתאפשר לקבל פיצוי כספי על הישיבה במעצר ועל הוצאות ההגנה. לשם כך יש לבקש זאת. לא בכל מצב הבקשה תתקבל והפיצוי הוא חלקי בלבד, אך הוא עדיין עשוי להקל מעט כספית.
עורך דין מעצרים עשוי לסייע לכם גם במצב המיוחד, של מעצר למניעת הפרעה בהוצאה לפועל. זאת, באמצעות בקשה לעיכוב הליכים ו/או ערעור על צו המעצר. זהו מעצר מסוג מעצר מונע, עליו רשאי להחליט רשם ההוצאה לפועל. מטרתו כאמור, למנוע שיבוש של הליכי הוצאה לפועל או למנוע הפרת הסדר הציבורי בעקבות ביצוע ההליכים. המעצר הוא עד תקופה של 48 שעות. מעצר כזה אינו נפוץ אך הוא אפשרי. הדבר מדגים בין השאר את חשיבות עורך הדין, מבחינת היכולת לתת מענה למצבים משפטיים מיוחדים.
בכדי שתוכל להגן על עצמך בדרך הטובה ביותר, זה הזמן לפנות לעו"ד פלילי מומחה למעצרים איתמר צור - בטלפון 050-7246247 ותקבלו בהקדם מענה מהיר ומקצועי!