skip to Main Content

 פקודת התעבורה היא המסדירה את כל החוקים והדינים הקשורים בתחום התעבורה, רישוי, נהיגה, ועבירות התנועה.

דיני תעבורה

עורך דין המתמחה בתחום יודע ומכיר את הפקודה, ואת השינויים שנעשים בה לאורך השנים: תאונות דרכים, עבירות תנועה, והשלכותיהן ויודע להעריך את המצב המשפטי בעניין עבירה מסוימת שביצעתם ובעניינה הוגש נגדכם כתב אישום, או נרשם דו"ח. בנוסף, עורך דין מנוסה ידע להגיד אם כדאי לפנות לבית המשפט בעניין דו"ח, או שזה רק יחמיר את המצב או כיצד לפעול כך שגם אם ביצעתם עבירה, בעזרת התנהלות נכונה, בחינה של חומר הראיות. כך שלבסוף כתב האישום יהיה חמור הרבה פחות, ויהיה מקום לתמרונים בבית המשפט על מנת לצאת בצורה הטובה ביותר מהתיק. כמו בהליכים פליליים, גם עולם התעבורה הוא מורכב, ומשתנה, ועליכם להיות ערוכים למלחמה.

תשובות לשאלות הנפוצות בדיני תעבורה

נעצרתם בגין עבירת תנועה? זומנתם למשפט תעבורה? או שמא אתם מעוניינים לבטל קנס שקיבלתם? עורך דין איתמר צור ריכז עבורכם את כל התשובות לשאלות הנפוצות בדיני תעבורה. אם אתם נכנסים להליך משפטי בגין עבירות תנועה, כדאי שתקראו את המאמר הבא על מנת שתוכלו להפיג את החששות ולדעת לקראת מה אתם הולכים. במידה ויש לכם שאלה שלא מצאתם עבורה תשובה, הנכם מוזמנים להתייעץ עם עורך דין איתמר צור.

מהן עבירות תעבורה?

 עבירת תנועה הינה שימוש בכל כלי תחבורה שהוא בניגוד לחוקי התנועה. עבירות התנועה מתחלקות על פי דרגות חומרה ובהתאם אליהן נקבעות דרגות הענישה. עבירות תנועה חמורות הינן עבירות המסכנות חיי אדם כמו נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול ונסיעה ברמזור אדום. בין עבירות התנועה הקלות המלוות לרוב בקנס ונקודות ( בתנאי שאינן גרמו לנזק של רכוש או פגיעה באדם ) ניתן למנות: שימוש בטלפון בנהיגה, אי ציות לשוטר, אי ציות לחוקי התנועה, נהיגה מעל המהירות המותרת ועוד.

מתי צריך לקחת עורך דין תעבורה?

במקרים מסוימים התייעצות עם עורך דין תעבורה תהיה חיונית, אך לא מחייבת. כמו לדוגמא קבלת קנס ונקודות על עבירת תעבורה קלה. הנהג אשר נתפס בגין העבירה יוכל לספוג את הנקודות והקנס או להגיש בקשה להישפט ולהיעזר בעורך דין תעבורה. במקרים כאלה שהינם פשוטים, ניתן לעיתים לסיים את ההליך בלא ייעוץ משפטי, ולבחור לשלם את הקנס.

ייצוג של עורך דין תעבורה - איתמר צור

לעומת זאת יש אנשים שנהיגה מהווה חלק חשוב בפרנסתם, או חשובה מאד עוברם בחיי היום יום, ולכן יעדיפו לקבל ייעוץ משפטי וייצוג גם במקרים שלא מהחמורים, על מנת למנוע צבירת  נקודות, ושלילת רישיון.

במקרה כזה ניתן לבקש להישפט, ולהגיע מיוצג על ידי עורך דין אשר יפעל על מנת למצוא כשלים בתיק ולהפחית מהעונש או לבטלו.

 ייצוג של עורך דין תעבורה יהיה מחייב והכרחי במקרה שבו הנהג המואשם קיבל הזמנה לדין. במקרה כזה ייצוג עצמי אינו מומלץ. בכל מקרב בו זומנת לבית משפט, כמו בתחומים אחרים, גם בתעבורה כדאי להיות מלווה בעורך דין מקצועי שידע לייצג בצורה מיטבית בתחום, ולמנוע ענישה חמורה או להביא לביטול האישום.

במקרים בהם זומן אדם לדין בגין ביצוע עבירה המסכנת חיי אדם וכמובן במקרה של פגיעה ממשית אשר גרמה לחבלה או למוות של אדם אחר, אין כלל שאלה, ועל כל אדם להילחם על חפותו בעזרת עורך דין, או להביא להסדר טיעון מקל בעזרת מציאת פגמים בראיות וטיעונים משפטיים.

מדוע עדיף להיעזר בייצוג עורך דין ולא להסתפק בייצוג עצמי?

אזרח שאינו בקיא בחוקים סביר להניח שיימצא את עצמו מבולבל מול מערכת המשפט ולא יידע להפנות את תשומת ליבם של השופטים אל הליקויים העולים מתוך חומר החקירה. עורך דין תעבורה יידע למצוא מחדלי חקירה, כשלים וסתירות בחומר החקירה. בעזרת מציאת הכשלים והסתירות יוכל העורך דין להפחית את עונשכם ואף לזכות אתכם מכל אשמה. במקרים חמורים בהם הנהג חשוף לעונש מאסר חשיבות הייצוג המשפטי על ידי עורך דין תעבורה גבוהה יותר, שכן עורך הדין יוכל למנוע את עונש המאסר.

האם החוק מאפשר לשוטר לבצע בדיקת שכרות בכל סיטואציה?

במידה והתבקשתם לבצע בדיקת ינשוף על ידי שוטר חשוב לשתף פעולה ולא לסרב לביצוע הבדיקה – את בדיקת הינשוף אתם מחויבים לבצע. לעומת זאת לבדיקת השכרות (בדיקת המאפיינים) הכוללת התרשמות חיצונית של השוטר לרמת השכרות שלכם ומתבטאת בבדיקת הליכה על קו, הבאת אצבע לאף וכו' אתם רשאים לסרב. בדיקת המאפיינים הינה פרי המצאתם של השוטרים, היא אינה מעוגנת בחוק ולכן שוטר אינו יכול לחייב אתכם לבצע אותה. בנוסף דעו שאתם רשאים לתעד במצלמה את כל האירוע.

 

סירוב לביצוע בדיקת שכרות
למרות זאת סירוב לבצע בדיקה שכזו אינו תמיד מועיל להליך, במיוחד שהבדיקה היא יחסית פשוטה, ובהרבה המצבים, בהם ייתכן ומבחינת רף האלכוהול בנשיפה נהג ייחשב ל"שיכור" , הוא יוכל לבצע את הבדיקה בצורה טובה.

במצבים כאלה אין סיבה לסרב, ויש לדעת בכל מקרה כי סירוב יכול להצטייר כבעייתי כשמסתכלים על המשך ניהול התיק מבחינה אסטרטגית.

נתפסתי על נהיגה בשכרות, האם אקבל שנתיים פסילה?

במידה ונתפסת על נהיגה בשכרות העונש המינימלי הקבוע בחוק לנהג ללא עבירות קודמות הינו שלילת רישיון הנהיגה לתקופה של שנתיים ו- 10 נקודות. נהג שהורשע בגין נהיגה בשכרות לפני שנה, העונש המינימלי יוכפל ל-4 שנים של פסילת רישיון. אמנם ניתן להפחית או לבטל את העונש בעזרת עורך דין תעבורה שתפקידו למצוא כשלים, ליקויים, סתירות בחומר החקירה ומחדלים בחקירה עצמה.

במידה ויש כשלים כאלה, אשר בדרך כלל עורך דין מקצועי יוכל למצוא, ניתן להמיר את העבירה החמורה של נהיגה בשכרות לעבירה פחותה של "נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים", ובכך למנוע את הפסילה הארוכה.

ניתן לסיים תיקים שכאלה, במיוחד בפעם הראשונה ,בפסילות קצרות הרבה יותר.

 

נתפסת על נהיגה בשכרות? מהו העונש על נהיגה בשכרות

האם ניתן להתייעץ עם עורך דין תעבורה לפני שאני מדבר עם שוטר?

במידה ונעצרת על ידי שוטר בכביש בגין ביצוע עבירת תנועה, חשוב לשתף פעולה עם השוטר וכמובן לא להתעלם ממנו. אינכם מחויבים להודות בדבר ביצוע העבירה, אך במידה ויש בידכם טענה המכחישה את העבירה חשוב שתציגו את טענתכם. במידה וקיבלתם זימון לחקירה חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה בטרם החקירה עצמה, על מנת להבין את הזכויות ואת החובות שלכם, ועל מנת שתוכלו לקבל הכוונה והדרכה שתסייע לכם להבין כיצד להתנהג ולהתמודד בחקירה.    

מתי חשוב ליצור קשר עם עורך דין תעבורה במקרה של תאונה?

במידה והייתם מעורבים בתאונה אשר הובילה לפציעתו של אדם והראיות מצביעות על כך שאתם אחראים לביצוע התאונה, חשוב מאד לפנות באופן מידיי אל ייעוץ לפני חקירה במשטרה.

קיבלתי זימון למשפט תעבורה, מה עליי לעשות?

במידה וקיבלת זימון למשפט תעבורה חשוב מאד להתייצב במועד שנקבע, אי הגעה למשפט כפי שנדרש תיחשב הודאה באשמה. ניתן יהיה לבקש משפט חוזר במקרה של נסיבות מוצדקות. בטרם ההתייצבות בבית המשפט חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה. נהגים אשר זומנו למשפט רשאים לייצג את עצמם, אך יש לקחת בחשבון שעשויות להיות לכך השלכות רציניות  אשר יתבטאו בחומרת העונש.

על פי מה נקבע שכר הטרחה?

שכר הטרחה משתנה בין עורכי הדין השונים, כל עורך דין קובע מחירים משלו בהתאם לשירותים להם אתם זקוקים. שכר הטרחה ישתנה על פי מורכבת התיק, חומרת הענישה הצפויה בחוק וכמובן על פי שירותים נלווים כמו כתיבת חוות דעת משפטית, ניהול התיק וחקירת עדים ועוד.

במקרה בו אתם זקוקים לעורך דין באופן דחוף, חשוב להגיע לשכר טרחה אשר נקבע מראש.                                                                           

עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה יודע ומכיר את הפקודה, את השינויים שנעשים בה לאורך השנים, את השלכותיהן והוא ידע להעריך את המצב המשפטי בעניין עבירה מסוימת שביצעתם. עורך דין מנוסה ידע להגיד אם כדאי לפנות לבית המשפט בעניין דו"ח, או שזה רק יחמיר את המצב. במידה ואתה זקוק לייצוג משפטי בגין עבירות תנועה, עורך דין איתמר צור יילחם בשבילך ויידע לבחון את חומר הראיות ולמצוא מקום לתמרונים בבית המשפט על מנת להפחית את חומרת כתב האישום ובכך גם את העונש הצפוי ואף להוביל  לביטולו. 

 

פנו היום לייעוץ ראשוני לעורך דין איתמר צור – 050-7246247