skip to Main Content

פנייה למח"ש - המחלקה לחקירות שוטרים

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) היא גוף במשרד המשפטים, שהוקם בשנת 1992, על מנת להיות גוף עצמאי ובלתי תלוי במשטרה, אשר יחקור שוטרים החשודים בביצוע עבירות. בסמכותה של מח"ש לחקור חשד לעבירה שבוצעה בידי שוטר, שעונשה הוא מעל לשנת מאסר.

מתי נפנה למח"ש?


אלימות שוטרים כלפי אזרחים

ידוע לכולם כי התופעה של אלימות משטרתית כלפי אזרחים היא רווחת מאוד בישראל, למרבה הצער. יותר מכך, במקרים רבים אנו נתקלים בשוטרים אשר מגיעים אל אדם, ובמסגרת הליך מעצר מפעילים אלימות משטרתית, או פועלים שלא על פי הדין. לאחר מכן, על מנת להגן על עצמם, לעיתים מדווחים השוטרים כי אותו אדם תקף אותם ובכך מצדיקים את הפעלת הכח הבלתי סביר.

במקרים רבים התלונות שמגיעות למח"ש נסגרות, כתוצאה ממחסור במשאבים והעדפה לטפל בתיקים חמורים יותר, והדבר יכול לתת תחושה כי מדובר ברצון של המערכת להגן על עצמה.

במקרה זה דרושה פניה מקצועית, אשר מפרטת את כשלי השוטר, ואת הפעלת הכח הבלתי סביר אשר לא מתאים לסיטואציה ואשר הופעל על אותו אדם על מנת לאפשר חקירה ממצה ואיכותית. על כן, לא מומלץ שאדם ינהל בעצמו את הליך התלונה למח"ש, ויתקשר לצורך כך עם עורך דין פלילי הבקיא בתחום, שידאג "להפעיל" את מח"ש, ולנהל את ההליך לטובתו של המתלונן.

יובהר כי בסמכות מח"ש לחקור גם אזרחים המעורבים בפעילות פלילית של שוטרים, ופעמים רבות אנו נתקלים באזרחים אשר זומנו לחקירה במח"ש, לא התייעצו עם עורך-דין מומחה קודם לכן, והפילו את עצמם בפח.

חיפוש אלים או בעירום שלא על פי החוק


במקרים אחרים, המשטרה מבצעת חיפוש על גופו של אדם בעירום מלא, ללא כל סיבה מוצדקת, וללא שהיה לה היתר לכך. למשל במקרה של חיפוש סמים על חשוד, בעירום מלא, בלא כל הצדקה, שמתבצע בפינת רחוב. גם במקרה זה יש לפנות למחלקה לחקירות שוטרים על מנת שתחקור את המקרה.

האם מח"ש היא מחלקה בתוך המשטרה?


בניגוד לסבירה הרווחת (והמוטעית), מח"ש אינה חלק מהמשטרה. מח"ש היא מחלקה החיצונית למשטרה, המשתייכת למשרד המשפטים ולפרקליטות בתוכו. בהתאם למפורסם על ידי מח"ש, בפרקליטות עובדים כ-45 חוקרי מח"ש המתמחים בחקירת אנשי משטרה (ולעתים גם שב"כ) במגוון עבירות פליליות, שבוצעו בתפקיד ושלא בתפקיד. בשנת 2008 החל במח"ש הליך אזרוח, במהלכו הוחלפו בהדרגה השוטרים החוקרים ששירתו במחלקה בחוקרים אזרחים אקדמיים בעלי תארים ראשון ושני. לרשות חוקרי המחלקה עומדים אמצעי חקירה מתקדמים, דוגמת אלו המשמשים יחידות חקירה ארציות במשטרת ישראל.

מי יכול להגיש תלונה למח"ש ואיך עושים זאת?


כל אדם רשאי להגיש תלונה במח"ש על עבירה שבוצעה בידי שוטר, בין אם במילוי תפקידו ובין אם בנסיבות אחרות. את התלונה ניתן למסור ישירות לחוקר באחת משלוחות המחלקה, או לשלוח בדואר אלקטרוני, לאחר בחינת התלונה יוחלט אם יש מקום לפתוח חקירה פלילית. ניתן להגיש תלונה מקוונת למח"ש 

יש לשים לב כי כאשר מדובר בהתנהלות פסולה של שוטר שאינה מהווה עבירה פלילית שניתן להטיל בגינה מאסר מעל לשנה, אז ניתן לפנות ליחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל או באמצעות הכתובות שמופיעות באתר - תלונות ופניות הציבור

יש חשיבות רבה להגשת תלונה סמוך ככל הניתן למועד האירוע. בהגשת תלונה בעל פה או בכתב, יש להצטייד ולצרף מסמכים רלוונטיים כגון: מסמכים רפואיים, שמות של עדים פוטנציאליים וצילומים וסרטונים, ככל שישנם כאלה.

שימו לב כי על מנת להבטיח כי פנייתכם תטופל בצורה רצינית יש לפנות על ידי עורך דין פלילי אשר יעמוד על כל הכשלים וההתנהלות הלא חוקית שנעשתה על מנת להבטיח טיפול ומעקב מיטבי במקרה.

עיכוב הגשת כתב אישום עד לקבלת החלטת מח"ש או קבלת אישור שפיטה


במצבים בהם ישנן תלונות הדדיות מצד אדם ומצד שוטר לתקיפה או לביצוע עבירה אחרת, סדר הדברים הנכון, כפי שנקבע בפסיקה (רע"פ 3588/16 אסתר אלקובי ואח' נ' מדינת ישראל (פורסם בנבו, 27.3.2017), וכן בהתאם להנחיית פרקליט המדינה מספר 2.18, הוא שקודם תתברר התלונה שהוגשה למח"ש, ורק בתום הבירור ועם הגשת "אישור שפיטה" ניתן יהיה להגיש כתב אישום.

כתב אישום שמוגש בטרם מיצוי התלונה על ידי אדם כנגד שוטר יוביל לביטולו! ראו למשל את תיק ת"פ 56307-08-18 מדינת ישראל נ' אלדן לשים קישור שהתנהל בבית משפט השלום בנתניה, שם בוטל כתב האישום לאחר שהמשטרה לא המתינה להחלטת מח"ש.

הדברים אך מדגישים את החשיבות שבהתייעצות עם עורך-דין מומחה לניהול ההליך במח"ש, שכן ניהולו הנכון עלול למנוע הגשת כתב אישום נגדכם על כל המשמעויות הכרוכות בכך.

משמעות פניה למח"ש בהמשך ההליך


פניה למח"ש היא גם מעשה טקטי נכון בכל מקום שבו יש חשש להפעלת כוח לא סביר או פעילות לא על פי הדין על ידי שוטרים. במקרים שבו פניתם למח"ש בזמן, על מח"ש לחקור את התלונה ואם לא עושים זאת כראוי, הרי ואי אפשר להגיש נגדכם כתב אישום!

זהו מהלך שצריך לבצע בצורה נכונה, ובמקרים רבים ניתן להשתמש בתלונה למח"ש כמנוף ללחץ על התביעה במקרים בהם ברור כי אתם עומדים על זכויותיכם כנגד האלימות וההתנהלות הפסולה.

לאחר פניה למח"ש עורך דינכם יקבל הודעה כי התלונה הועברה לטיפול .(לשים קישור) ומרגע זה יש עוד שלב שהתביעה צריכה לעבור על מנת להגיש נגדכם כתב אישום.

על מח"ש לזמן אותכם לחקירה בעניין התלונה, שאליה עליכם להגיע על מנת לספר ולתמוך בגרסתכם, ועליכם להגיע מוכנים לחקירה.

ערעור על החלטות מח"ש


על החלטותיה של מח"ש ניתן לפנות בערר לפרקליט המדינה, ועל החלטתו שלו ניתן להגיש עתירה לבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק (בג"ץ). בעררים על החלטות מח"ש ישנה חשיבות עליונה להגשתם תוך הסתייעות בעורך דין מומחה, שכן היקף ההתערבות בהחלטות הוא מצומצם ביותר ושמור למקרים חריגים – ויהיה על עורך הדין שמייצג אתכם להציג את העובדות והטענות המשפטיות בצורה המיטבית לעניינכם.

עורך דין מומחה לייצוג בפני מח"ש


עורך דין איתמר צור, מומחה למשפט פלילי, הוא בעל ידע וניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי וכן בהליכים בפני המחלקה לחקירות שוטרים. אנו עומדים לשירותך 24/7 בכל הנוגע להליך הפלילי ולמח"ש.

פנו היום לקבלת ייעוץ מקצועי בטלפון- 0507246247